Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Wizażystka / stylistka

Kod: 514208
Inna nazwa zawodu: makijażystka

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja - 09.2009

ZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE

Wizażystka jest odpowiedzialna za wydobycie i podkreślenie urody klienta poprzez wykonanie artystycznego makijażu z uwzględnieniem typu urody oraz okoliczności, dla których makijaż jest wykonywany. Najczęściej jest to makijaż okolicznościowy, np. ślubny lub wieczorowy, ale może być również związany z pracą zawodową, np. makijaż do sesji zdjęciowych, czy do pokazów mody. Wizażystka pełni także funkcje konsultanta. Udziela wskazówek jak zadbać o skórę, jak samodzielnie wykonać prawidłowy makijaż.

Podstawą dobrego wizażu jest poprawa wizerunku klienta z uwzględnieniem jego cech osobowościowych, temperamentu, oczekiwań oraz rodzaju okoliczności, do których się przygotowuje. Wizażystka musi znać aktualne trendy mody, nowości na rynku kosmetycznym. Odpowiada za zastosowanie odpowiednich preparatów dostosowanych do rodzaju skóry, ewentualnych uczuleń. Praca ta wymaga znajomości preparatów kosmetycznych, umiejętności rozróżniania rodzajów skóry i chorób dermatologicznych.

Pierwszym krokiem w wykonaniu makijażu jest przeprowadzenie wywiadu kosmetycznego. Wizażystka stara się poznać oczekiwania klienta, dotychczasowe zwyczaje przy samodzielnym wykonywaniu makijażu. Określa naturalny kolor włosów, rodzaj cery i typ urody wg ogólnej klasyfikacji, tj. zima, wiosna, lato, jesień. Kolejnym etapem pracy wizażystki jest demakijaż skóry, następnie odpowiednie jej nawilżenie przy użyciu dobranych do rodzaju skóry kremów, serum nawilżającego. Na tak przygotowaną skórę nakładany jest podkład na widoczne części ciała z uwzględnieniem wszelkich załamań, jak małżowiny uszne czy kości żuchwy. Następnym etapem jest wykonanie makijażu oczu. Końcowym etapem wykonania wizażu jest utrwalenie makijażu oraz naklejenie dodatkowych ozdobników, w zależności od okazji, dla której makijaż jest wykonywany, np. sztucznych rzęs, diamencików, nałożenie na twarz pyłku mieniącego się, malowanie tatuaży.

Wykonywanie makijażu polega na uwydatnianiu pięknych cech urody, ale wiąże się również z dokonywaniem drobnych korekt twarzy, polegających na tuszowaniu mankamentów urody, którymi są np.: piegi, blizny, znamiona, rozszerzone pory, zbyt szerokie kości policzkowe, wydatna broda, przebarwienia skórne.

Praca wizażystki jest pracą wykonywaną w większości w pozycji stojącej. Wymaga koncentracji oraz cierpliwości w kontaktach z klientami, którzy często są niezdecydowani co do efektu finalnego wykonanego makijażu. Wizażystka powinna posiadać zdolności artystyczne oraz umiejętności nawiązywania kontaktu i przekonywania.

W celu wykonania dobrego makijażu wizażystka wykonuje również czynności pomocnicze, takie jak peeling skóry, korekcja brwi, henna na brwi i rzęsy, zmiana kolorytu skóry przy wykorzystaniu opalacza. Malowaniu podlega nie tylko twarz, ale wszelkie widoczne części ciała np. szyja, ramiona, dekolt, ręce, plecy, w zależności od ubioru przewidzianego na daną okoliczność, dla której makijaż jest wykonywany.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę