Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Fryzjer

Kod: 514101
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

Głównym celem pracy fryzjera jest świadczenie usług w zakresie czesania, strzyżenia, koloryzacji i pielęgnacji włosów oraz golenia i strzyżenia zarostu. Pracę rozpoczyna od oceny stanu zdrowia włosów i skóry głowy i w razie konieczności stosuje odpowiednią kurację pielęgnacyjno – leczniczą. Polega ona na nałożeniu na włosy odpowiednich preparatów, masowanie i nacieranie nim głowy, robienie okładów na włosy oraz kąpieli leczniczych. Często wykorzystuje do tego specjalistyczne aparaty do nawilżania i nagrzewania.

Przed przystąpieniem do pracy, fryzjer zabezpiecza garderobę klienta i po konsultacji, zgodnie z sugestiami klienta projektuje fryzurę, biorąc pod uwagę jej kształt i kolor. Profesjonalista przy doborze fryzury kieruje się często charakterem pracy klienta, jego osobowością lub kolorytem cery. Aby nadążyć za modą, fryzjer musi śledzić na bieżąco trendy w modzie i w technikach fryzjerskich. Powinien uczestniczyć w pokazach, szkoleniach w celu zaznajomienia się i przyswojenia nowych technik stosowanych we fryzjerstwie, a w szczególności w pielęgnowaniu i farbowaniu włosów.

Coraz częściej fryzjer wykorzystuje w swojej pracy komputer, i to nie tylko pod kątem opisywania bieżącej działalności, ale także np. w celu komputerowego doboru fryzury. Fryzjer -stylista posługuje się w pracy nożyczkami, grzebieniami, degażówkami, szczotkami, wałkami, suszarkami ręcznymi, gofrownicami do falowania i prostowania włosów, lokówkami.

Można wyróżnić następujące specjalności: fryzjer damski, męski, fryzjer perukarz, a ostatnio coraz bardziej popularny fryzjer specjalizujący się w strzyżeniu i pielęgnacji sierści zwierząt.

Fryzjer strzyże włosy używając różnego rodzaju nożyczek, brzytew oraz maszynek do strzyżenia. Modeluje fryzurę za pomocą grzebieni, szczotek, wałków i suszarki ręcznej, wykorzystując różne techniki modelowania. Do zadań fryzjera należy też farbowanie lub rozjaśnianie włosów i odrostów oraz odbarwianie włosów ufarbowanych, które polega na dobraniu i nałożeniu na włosy odpowiednich preparatów i czuwaniu nad zachodzącym procesem. Fryzjer wykonuje też trwałą ondulację, polegającą na poddawaniu nawiniętych na odpowiednie wałki włosów pod działanie specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów przez określony czas, w zależności od rodzaju włosów i pożądanego stopnia ich skręcenia. Fryzjer utrwala fryzury (np. przy użyciu lakieru) oraz wczesuje zrobione z naturalnych włosów uzupełnienia (ogony, treski i tupety). Osoba pracująca w tym zawodzie wykonuje też zabiegi pielęgnacyjno - lecznicze włosów i skóry głowy: masaż, nacieranie, okłady i kąpiele. Stosuje preparaty leczniczo-kosmetyczne oraz specjalistyczne aparaty do nawilżania i nagrzewania.

Fryzjer męski dodatkowo zajmuje się zarostem klienta. Strzyże brodę i wąsy oraz je modeluje i nadaje odpowiedni kształt. Przy golenia zarostu korzysta z brzytwy, narzędzi brzytwopodobnych i maszynek do golenia. Oprócz tego stosuje kompresy, masaże i kosmetyki pielęgnujące skórę twarzy.

Fryzjer perukarz wykonuje i pielęgnuje wyroby perukarskie. Najpierw przygotowuje materiał w postaci naturalnych włosów, potem projektuje fryzurę w razie potrzeby koloryzuje włosy, a następnie wykonuje perukę, treskę lub tupet za pomocą specjalistycznych narzędzi. Zajmuje się także czyszczeniem i praniem peruk.

Groomer to profesjonalny fryzjer zwierząt. Jest to zawód przyszłości. Do jego obowiązków należy strzyżenie psów, dobór kosmetyków i kąpiele kosmetyczne, rozczesywanie skołtunionej sierści, jej koloryzowanie oraz czyszczenie uszu, mycie zębów, obcinanie pazurów, pielęgnacja oczu.

Do stałych obowiązków fryzjera należy ostrzenie, czyszczenie i odkażanie narzędzi i przyborów, konserwowanie używanego sprzętu oraz usuwanie drobnych usterek. Ponadto musi dbać o utrzymanie czystości na stanowisku pracy i w salonie fryzjerskim oraz przestrzegać przepisów sanitarnych i bhp. Powinien także na bieżąco wyposażać stanowisko pracy w niezbędne narzędzia, przybory i materiały.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę