Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Ortopeda mechanik

Kod: 731105
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ortopeda mechanik wykonuje sprzęt ortopedyczny, który przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych. Dla pewnej grupy inwalidów te wyroby będą im potrzebne do końca ich życia, np. w wypadkach amputacji kończyn dolnych i górnych, czy niedowładach kończyn dolnych po przebytej chorobie Heinemedina. Inne wyroby będą wspomagały leczenie i rehabilitację pacjentów.

Sprzęt ortopedyczny dzielimy na:

protezy, czyli sztuczne elementy lub części ciała, zwłaszcza kończyn dolnych i górnych

ortezy, czyli konstrukcje techniczne podtrzymujące lub odciążające poszczególne elementyukładu podpórczo-ruchowego, takie jak gorsety i kołnierze ortopedyczne

aparaty ortopedyczne kończyn dolnych i górnych, obuwie ortopedyczne

sprzęt pomocniczy, ułatwiający poruszanie się lub wykonywanie określonych czynności przezpacjentów z dysfunkcją narządów ruchu. Są to między innymi kule i laski.

W większości wypadków wyroby te wykonywane są indywidualnie dla poszczególnych pacjentów, wymagają więc starannej i dokładnej pracy. Ortopeda mechanik z długoletnią praktyką i podwyższonymi kwalifikacjami może być osobą, która wykona wyrób, obsługując jednocześnie pacjenta, tzn. umie pobrać miarę, wykonać wyrób do przymiarki, przymierzyć go i wykończyć.

Jest bardzo dużo różnych typów wyrobów ortopedycznych, wykonywanych z rozmaitych materiałów. Powoduje to potrzebę zatrudniania fachowców o zróżnicowanych specjalnościach. Obecnie jednak w zakładach produkujących sprzęt ortopedyczny występuje wyraźna tendencja do zmniejszania ilości osób zatrudnionych przy wyrobie określonego wyrobu ortopedycznego, ponieważ powszechna jest opinia, że pracownik wykonujący sprzęt od chwili wzięcia miary do chwili przekazania go klientowi czuje się bardziej odpowiedzialny za efekty pracy. Ma świadomość, że nie mając reklamacji od pacjentów, może liczyć na ponowne zlecenia. Ortopeda mechanik, który opanuje pracę na różnych stanowiskach jest odpowiednim kandydatem do tego typu pracy.

Praca ortopedy mechanika jest bardzo ciekawa i nie monotonna, ponieważ każdy wyrób w jakiś sposób różni się od siebie i wymaga indywidualnego przemyślenia, pomimo wskazówek i zaleceń lekarza i przymiarkowego. W pracy tej dominują czynności ruchowe i manipulacyjne, wymagające używania różnych maszyn i narzędzi, np. wykonanie aparatu na kończynę dolną w pierwszym momencie sprowadza się do wykonania miary i negatywu gipsowego przez przymiarkowego, następnie zaformowania skóry przez bandażystę i wykonania szyn przez mechanika. Wykonanie szyn należy do jednych z ważniejszych czynności, ponieważ w zależności od typu aparatu i ciężaru pacjenta muszą one być odpowiedniej wytrzymałości i muszą odpowiadać wymiarom określonym przez przymiarkowego i spełniać określone funkcje. Aby to uzyskać, należy wykonać odpowiednie zabiegi przy pomocy narzędzi ręcznych i maszyn.

Praca w zawodzie ortopedy mechanika należy do pracy średnio-ciężkiej. Ortopeda mechanik może pracować na stanowiskach:

składacza protetyka lub ortotyka, który montuje aparaty i protezy kończyn dolnychi górnych oraz gorsety

stolarza ortopedy, który montuje protezy drewniane kończyn dolnych oraz inne indywidualne wyroby w zakresie prac stolarskich

formowacza ortopedę tworzyw sztucznych, który wykonuje protezy z tworzyw sztucznych oraz formuje z materiałów termoplastycznych (np. polietylen) elementy do aparatów, gorsetów czy kołnierzy

bandażysty ortopedy, który wykonuje indywidualne przedmioty ortopedyczne w zakresie prac krawieckich, rymarskich, kaletniczych, gorseciarskich itp.

przymiarkowego ortopedy, w wypadku długoletniej pracy w zawodzie, po dodatkowych przeszkoleniach (pobiera miarę, przymierza i wydaje sprzęt ortopedyczny)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę