Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Szwaczka ręczna

Kod: 753303
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja - 09.2009

ZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE

Szwaczka należy do najliczniejszej grupy pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym w firmach odzieżowych i dziewiarskich. Przy produkcji odzieży pracują głównie kobiety i szyją z różnych materiałów wyroby szwalnicze, zaczynając od rajstop, spodni poprzez bluzki, czapki, a kończąc na kołdrach, poduszkach czy śpiworach, posługując się głównie pracą rąk.

Zadania szwaczki zależą przede wszystkim od miejsca pracy. Szwaczka w dużej firmie produkcyjnej przeważnie wykonuje konkretną operację, w całym procesie szycia danej sztuki np.: przyszywa tylko rękawy, robi dziurki lub też mocuje pewne elementy np.: guziki, napy, butony. Szwaczka przystępując do pracy, zapoznaje się z wytycznymi i opisem danego modelu odzieży i zgodnie z nim wykonuje odpowiednią operację, przypisaną do stanowiska pracy. Po wykonaniu czynności, daną sztukę przekazuje kolejnej osobie. Często jest to tak zwane szycie seryjne, ale zdarza się również, choć rzadziej, szycie według zamówienia klienta.

W małych firmach szwalniczych szwaczka zazwyczaj szyje poszczególne sztuki odzieży od początku do końca samodzielnie, czyli po otrzymaniu wykrojonego materiału danego modelu, po kolei zszywa całość, aż do końcowego wykończenia całości, czasami łącznie z końcowym prasowaniem i przyszyciem etykietek itp.

Ponieważ główną czynnością szwaczki jest obsługa maszyny szwalniczej, szwaczka przed przystąpieniem do pracy musi odpowiednio przygotować maszynę do szycia, czyli wymienić igłę, jeżeli to konieczne, dostosować jej ścieg oraz kolor nici do modelu i rodzaju tkaniny, a po skończonej pracy ją oczyścić. Jeżeli w trakcie pracy dojdzie do jakiegoś problemu z maszyną, to często samodzielnie usuwa drobne usterki lub jeżeli jest to duża firma i zatrudnia na stałe mechanika, zgłasza ten problem mechanikowi. Szwaczka w swojej pracy obsługuje maszyny szwalnicze lub dziewiarskie. Podstawową maszyną jest stebnówka, którą wykorzystuje się do prostego zszywania tkanin. Poza tym szwaczka może pracować na specjalistycznych maszynach różnego typu tj.: dziurkarki, łączarki, szydełkarki, guzikarki, podszywarki, reglówki, overlocki i inne automaty.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę