Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Ogrodnik

Kod: 611303
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Głównym celem pracy ogrodnika jest produkcja i pielęgnacja roślin - zarówno w obiektach zamkniętych jak i na wolnym powietrzu oraz porządkowanie i sprzątanie terenu otaczającego zieleń.

W zależności od kierunku, w jakim się specjalizuje, przedmiotem produkcji mogą być warzywa, owoce, kwiaty, lub grzyby jadalne uprawiane w szklarni lub na polu. Ogrodnik może tez zajmować się konserwacją i pielęgnacją terenów zieleni.

Ogrodnik - producent zakupuje nasiona i sadzonki lub pobiera sadzonki z materiału matecznego. Pod wysiew nasion lub wysadzenie sadzonek ogrodnik przygotowuje glebę, przeprowadza zabiegi specjalistyczne takie jak np. orka, bronowanie, kultywatorowanie. Wykonywanie tych prac odbywa się przeważnie przy użyciu sprzętu mechanicznego. W szklarni również przygotowuje się podłoże pod wysiew nasion lub wysadzenie sadzonek. Jako podłoże mogą tu służyć różne mieszanki ziemi, torfu, piasku, perlitu (do ukorzeniania sadzonek) lub kostki grodanowe.

Następnie ogrodnik pikuje rośliny czyli przesadza małe roślinki do większych pojemników, podlewa, nawozi, odchwaszcza, uszczykiwuje rośliny to znaczy urywa pędy wierzchołkowe w celu lepszego rozkrzewienia się rośliny. Kolejne czynności to opryski przeciw chorobom i szkodnikom oraz usuwanie pędów bocznych przy prowadzeniu na jeden pęd (np. pomidorów),zbiór, sortowanie oraz bardzo często sprzedaż.

Zadaniem ogrodnika terenów zieleni jest konserwacja i pielęgnacja powierzonej mu zieleni.

Na konserwację składają się takie prace uprawowe jak: uprawa gleby przygotowanie jej pod nowe nasadzenia (przekopanie, zagrabienie, zaoranie, bronowanie,) nawożenie sadzenie drzew, krzewów, bylin, obsadzanie kwietników i pojemników kwiatami rabatowymi, przesadzanie roślin doniczkowych.

Prace pielęgnacyjne - to opryskiwanie roślin przeciwko chorobom i szkodnikom , które wykonuje się różnym sprzętem od małych ręcznych opryskiwaczy poprzez opryskiwacze plecakowe do opryskiwaczy ciągnikowych. Podlewanie, zraszanie te zabiegi dotyczą zarówno roślin znajdujących się w pomieszczeniach jak i roślin rosnących na wolnym powietrzu. W zależności od powierzchni przeznaczonej do podlewania jak i od ilości roślin do podlewania używa się różnego sprzętu - od najprostszych konewek do szlauchów, zraszaczy, systemów nawadniających, sprzętu zainstalowanego na ciągnikach i samochodach. Innym zabiegiem pielęgnacyjnym jest okrywanie roślin na zimę. Jako materiał do okrywania ma zastosowanie stroisz, liście, torf, ziemia (np. kopczykowanie róż). Koszenie trawników to kolejna ważna czynność. Do koszenia używa się różnorodnego sprzętu i maszyn, np. kosiarki elektryczne, spalinowe, doczepiane do ciągników lub ciągnikowe.

Prace porządkowe - to zgrabianie skoszonej trawy, zgrabianie zeschłych liści, uszkodzonych ławek, zamiatanie alejek, zbieranie papierów, wywożenie śmieci, naprawa drobnego sprzętu np. uszkodzonych ławek, połamanych śmietniczek.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę