Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Ratownik pokładowy

Kod: 541905
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Zasadniczym celem pracy ratownika pokładowego jest podejmowanie działań ratowniczych wobec osób będących w niebezpieczeństwie, a znajdujących się w trudno dostępnych miejscach na morzu lub lądzie. Ratownik likwiduje też zagrożenia spowodowane awariami lub katastrofami. Działania ratownicze podejmuje najczęściej z pokładu śmigłowca, z którego desantuje się lub opuszcza się zawieszony na linie dźwigu pokładowego.

Ratownik pokładowy pełni dyżury całodobowe, by natychmiast udzielić pomocy zagrożonym załogom statków, jachtów itp. oraz rozbitkom morskim. Jest członkiem załogi śmigłowca ratowniczego. W tym samym czasie pełni również dyżur druga „zapasowa” drużyna ratownicza. Do zadańratownika w pierwszej kolejności należy utrzymywanie w gotowości podstawowego sprzętu ratowniczego, takiego jak: liny, krzesełka, nosze ewakuacyjne do podejmowania i wciągania ludzi orazprzedmiotów na pokład śmigłowca ratowniczego, drabinki linowe wraz z osprzętem do ich łączenia, apteczki pierwszej pomocy, kamizelki ratunkowe, a także aparaty płetwonurkowe.

Podczas lotu zobowiązany jest wykonywać wszelkie czynności zlecone przez dowódcę śmigłowca, bądź jego zastępcę – II pilota i obsługiwać urządzenia ratownicze, chyba, że zostało to powierzone technikowi pokładowemu. Po przybyciu na miejsce akcji podczas zawisu ( lotu wiszącego) lub powolnego przemieszczania się śmigłowca na różnych wysokościach, po ustaleniu z dowódcą sposobu interwencji ratownik przystępuje do wykonywania czynności ratowniczych poza pokładem helikoptera.

W zależności od okoliczności wypadku, od tego czy akcja jest prowadzona na lądzie, czy na morzu – na pokładzie statku, czy też dotyczy rozbitków podejmowanych z tratw ratunkowych, łodzi czy bezpośrednio z wody – wybiera się jeden z wariantów podnoszeniai ewakuacji ofiary. Ratownik pokładowy może zjechać ze śmigłowca do wody, asekurując się tylko liną.

Następnie, w razie potrzeby płynąc czy nurkując, podejmuje wymagającą pomocy osobę. W zależności od jej stanu zdrowia opasowuje ją pętlą ewakuacyjną, albo usadawia w opuszczonymze śmigłowca krzesełku lub na noszach ( w wypadku akcji na pokładzie statku lub na lądzie).

Po ewakuacji ofiar na pokład helikoptera, ratownik wciągany jest za pomocą dźwigu. Ratownik pokładowy wspólnie z lekarzem ( jest on zawsze obecny na pokładzieśmigłowca) udziela rozbitkom pierwszej pomocy medycznej. Zarówno ratownik pokładowy jak i lekarz dysponują własnymi apteczkami. Do podtrzymania ich życia powinien podjąć niezbędne czynności reanimacyjne, opatrzyć rany, usztywnić złamane kończyny, podać tlen,a wychłodzonych w wodzie przykryć kocem elektrycznym. Opiekę takątrzeba sprawować aż do wylądowania śmigłowca na przyszpitalnym lotnisku i przekazania uratowanych lekarzowi.

Wykonując swe czynności zawodowe ratownik musi przestrzegać instrukcji lotniczych związanych z bezpieczeństwem lotu, stosować się do obowiązujących zasad bhp, ppoż oraz ochrony środowiska naturalnego przed skażeniem.

Poza udziałem w akcjach ratowniczych ratownik pokładowy zobowiązany jest do odbywania systematycznych ćwiczeń w celu utrzymania dobrej kondycji fizycznej oraz podnoszeniaswoich umiejętności i sprawności zawodowych.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę