Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Ratownik górski

Kod: 541903
Inna nazwa zawodu: goprowiec

Zadania i czynności

Głównym zadaniemratownika górskiego jest niesienie pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkowi, zachorowały lub zaginęły w górach. Pomoc ta aby była skuteczna musi być udzielona jak najszybciej.

Ratownik górski pełni całodobowe dyżury w stacjach GOPR-u (także telefoniczne) jak również patroluje tereny górskie. Jest on w ciągłej gotowości do natychmiastowego zorganizowania i podjęcia akcji ratowniczej niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zdarzeniu w górach.

Po odebraniu zgłoszenia ratownik postępuje według ściśle określonych zasad. Przeprowadza wywiad uzupełniający, sprawdza schroniska w rejonie ewentualnego zaginięcia, posterunki policji, szpitale i tym podobne miejsca. Po zebraniu tych danych przekazuje zebrane informacje kierownikowi wyprawy. Poszukiwania rozpoczynają się wysłaniem patroli w przypuszczalne rejony zdarzenia. Organizuje się grupę lub grupy poszukiwawcze w zależności od sytuacji z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu jak nawigacji satelitarnej, pojazdów terenowych , śmigłowca. Podczas wyprawy utrzymywana jest stała łączność między grupami poszukiwawczymi a centralą. Po odnalezieniu poszkodowanego i udzieleniu mu pierwszej pomocy jeżeli stan jego zdrowia tego wymaga należy przetransportować go do szpitala. Po zakończeniu akcji sporządza się opis wyprawy.

Codzienna praca ratownika górskiego polega na patrolowaniu szlaków, tras narciarskich w celu zapobiegania wypadkom. Patrolowanie umożliwia niejednokrotnie szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia i udzielenie pierwszej pomocy. Sposobem na zapobieganie wypadkom w górach są publikacje, prelekcje ostrzeżenia dla turystów i grup wycieczkowych. Każdy z ratowników jest przeszkolony z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Nad całością pracy ratowników czuwa naczelnik, to on rozdziela zadania, przyjmuje nowych pracowników odpowiada za podległą mu grupę ratowników i narzędzia pracy. Szef wyszkolenia odpowiada za stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji ratowników jak również za wyszkolenie nowo przyjętych. Natomiast szef służby ds. bezpieczeństwa w górach zajmuje się organizowaniem akcji ratowniczych, patrolowaniem szlaków i tras narciarskich i oznakowaniem miejsc niebezpiecznych w górach.

Z uwagi na często trudne warunki terenowe i zmienne warunki atmosferyczne w swojej pracy ratownik górski posługuje się różnymi pojazdami, aby pomoc była jak najszybsza. Od nart począwszy, poprzez tobogany służące do zwożenia ludzi ze złamaniami, a na skuterach śnieżnych, qadach, samochodach terenowych i śmigłowcach skończywszy. Zwykłe, rutynowe patrole ratownicy górscy wykonują najczęściej pieszo lub na nartach. Do niezbędnego wyposażenia goprowca należy apteczka ze środkami pierwszej pomocy, latarka, radiotelefon, lornetka, mapka topograficzna.

Ratownik w wielu wypadkach musi posiadać umiejętności posługiwania się sprzętem alpinistycznym, a także sprzętem umożliwiającym poszukiwanie zaginionych w jaskiniach górskich, włącznie ze sprzętem do nurkowania, który jest niezbędny w czasie akcji ratowniczych w jaskiniach wypełnionych wodą.

Ważnym zadaniem ratowników górskich jest ochrona środowiska górskiego.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę