Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Robotnik gospodarczy

Kod: 515303
Inna nazwa zawodu: gospodarz

Zadania i czynności

Głównym celem pracy robotnika gospodarczego jest utrzymanie porządku i czystości w wyznaczonych pomieszczeniach zakładu i wokół budynku. Jest to sprzątanie obejścia (chodniki, schody wejściowe, klatka schodowa, korytarze, piwnice, strych, magazyny i inne pomieszczenia gospodarcze) w lecie - koszenie trawników, dbanie o rabaty kwiatowe, grabienie suchych liści, podcinanie krzewów i drzewek, a zimą - odśnieżanie ciągów pieszych przed budynkiem, usuwanie oblodzenia i posypywanie ich piaskiem lub solą. W budynku – pracownik gospodarczy zajmuje się konserwacją i utrzymaniem dobrego stanu technicznego różnych drobnych urządzeń i sprzętu. Może być to montaż lub naprawa zamków, wymiana przepalonych żarówek, naprawa urządzeń sanitarnych, montaż regałów, wykonywanie drobnych prac malarskich i murarskich, itp.

Robotnik gospodarczy jest pracownikiem wykonującym zadania i czynności pomocnicze i usługowe w stosunku do innych stanowisk w zakładzie pracy, dlatego często pomaga w rozładunku i załadunku towarów, układaniu ich w magazynach, ustawianiu mebli, wieszaniu firanek i zasłon w oknach, itp. W wielu zakładach pracy (zwłaszcza małych, o niewielkim zatrudnieniu) robotnik gospodarczy wykonuje niektóre zadania portiera. Najczęściej należy do niego wydawanie kluczy do pomieszczeń pracownikom rozpoczynającym pracę i przyjmowanie ich po skończonej pracy. Często także jest wysyłany po drobne zakupy artykułów potrzebnych w zakładzie.

Praca robotnika gospodarczego należy do średnio ciężkich,. Dominują czynności motoryczne, wymagające dobrej ogólnej sprawności organizmu i uzdolnień technicznych. Wykorzystywane są proste maszyny i urządzenia ręczne i pojazdy napędzane energią ludzką. Przydatne jest prawo jazdy bądź uprawnienia do spawania lub obsługi wózka widłowego.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę