Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Technik informatyk

Kod: 351203
Inna nazwa zawodu: informatyk

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

ZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE

Technik informatyk zajmuje się nadzorowaniem, doborem, konfigurowaniem, instalacją oraz naprawą sprzętu komputerowego i oprogramowania. W codziennej pracy ma więc do czynienia z komputerami i oprogramowaniem systemowym i użytkowym oraz urządzeniami peryferyjnymi (drukarki, plotery, skanery itp.) i sieciowymi (serwery, stacje robocze, elementy sieciowe, routery, switche, mostki, multiplexery, modemy itp.). Technik informatyk pracuje na różnych stanowiskach pracy, gdzie wykonuje różnorodne zadania. Niezależnie jednak od specyfiki pracy można wyróżnić kilka zadań wykonywanych przez techników informatyków, w szczególności należą do nich:

- eksploatacja, naprawa, montaż i konfiguracja sprzętu komputerowego

- instalowanie, administrowanie i nadzorowanie prac systemów operacyjnych oraz urządzeń i sieci komputerowych

- programowanie strukturalne i obiektowe w wybranych językach programowania

- projektowanie i posługiwanie się bazami danych

- dobieranie i obsługiwanie urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego.

- diagnozowanie i eliminowanie uszkodzeń powstających w urządzeniach techniki komputerowej

- projektowanie, wykonywanie i obsługiwanie serwisów internetowych.

- zakładanie, utrzymywanie bazy danych i nadzorowanie ich pracy

- instalowanie lokalnych i rozległych sieci komputerowych.

Technik informatyk najczęściej pracuje jako serwisant lub sprzedawca w firmach sprzedających sprzęt komputerowy i oprogramowanie przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz jako monter czy instalator w firmach oferujących usługi informatyczne. Pracując na stanowisku serwisanta ustala przyczyny wadliwego działania systemu, usuwa zlokalizowaną usterkę programową lub sprzętową, przywraca sprawność systemu komputerowego oraz zabezpiecza system przed podobnymi usterkami, a także zajmuje się składaniem i konfigurowaniem sprzętu komputerowego. Do naprawy sprzętu używa drobnych narzędzi (wiertarka, lutownica, śrubokręt), posługuje się testerami diagnostycznymi sieci i kabli, miernikami napięć, zasilaczami, które służą do sprawdzania podzespołów w serwisie. Technik pracujący na stanowisku montera wykonuje prace instalacyjne i montaż instalacji komputerowych, w tym instalacji dostępu do internetu, sprawdza poprawność działania urządzeń odbiorczych u klienta, diagnozuje problemy programowo- sprzętowe.

Głównym celem pracy technika zatrudnionego w charakterze sprzedawcy w sklepie komputerowym jest sprzedaż asortymentu związanego z branżą komputerową i doradztwo w zakresie wyboru akcesoriów komputerowych oraz udzielanie porad serwisowych i komputerowych. Niezastąpionym narzędziem pracy dla technika informatyka jest Internet.

Technik zatrudniony w biurze prócz dbania o prawidłowe funkcjonowanie komputerów udziela pomocy pracownikom przy rozwiązywaniu problemów informatycznych oraz udziela instruktażu pracownikom z zakresu obsługi programów komputerowych.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę