Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Optyk okularowy

Kod: 325301
Inna nazwa zawodu: technik optyk

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

 

Głównym celem pracy optyka okularowego jest wykonanie okularów korekcyjnych na podstawie recepty, starych okularów lub na życzenie klienta oraz ich naprawa i konserwacja na zlecenie klienta. Ze względu na usługowy charakter zawodu, w pracy optyka okularowego, można wyodrębnić trzy obszary. Są to praca z klientem, praca z kontrahentami, np. dostawcami oprawek i szkieł oraz praca właściwa, polegająca na wykonaniu bądź naprawie okularów.

W pracy z klientem pierwszą czynnością przy wykonaniu okularów korekcyjnych bądź ich naprawie jest przyjęcie zlecenia. Jeżeli optyk wykonuje nowe okulary korekcyjne najpierw dobiera klientowi odpowiednią oprawę okularową. Powinien przy tym uwzględnić typ i moc soczewek przeznaczonych do zamontowania. Ważne są również oczekiwania klienta, trendy mody, względy estetyczne. Po wykonaniu nowych okularów optyk dopasowuje je do głowy klienta i dokonuje rozliczenia usługi. Ponadto zajmuje się sprzedażą soczewek kontaktowych, jak również akcesoriów optycznych, tj. futerałów, ściereczek do czyszczenia soczewek, płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych, łańcuszków, itp.

W obszarze pracy z kontrahentami optyk musi nawiązać liczne kontakty z hurtowniami i producentami oferującymi, np. oprawki, soczewki, akcesoria optyczne. Kontakty te polegają głównie na składaniu i realizacji zamówień na te produkty, ale również na składaniu reklamacji zgłoszonych przez klientów.

Jednak głównym zadaniem optyka jest wykonanie nowych okularów lub ich naprawa na zlecenie klienta. Przy wykonaniu nowych okularów korekcyjnych pierwszą czynnością jest dokonanie podstawowych obliczeń, związanych z określeniem parametrów geometrycznych oprawy. Następnie optyk musi przygotować szablon, który pozwoli na oszlifowanie soczewek według pożądanego kształtu oprawy. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie środków optycznych soczewek, przeznaczonych do wykonania okularów. Potem optyk szlifuje obrzeża soczewek tak, aby nadać im kształt odpowiedni do wybranej wcześniej oprawy. Jeśli klient wybrał soczewki organiczne (plastikowe) wskazane jest polerowanie brzegów. Ostatnim etapem pracy jest montaż oszlifowanych soczewek, który zależy od typu wybranej oprawy. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności optyk sprawdza, czy zamontowane soczewki są zgodne z receptą bądź zleceniem.

W swojej pracy optyk okularowy wykorzystuje szereg różnych narzędzi i urządzeń. Powszechnie wykorzystywanym urządzeniami są szabloniarki, służące do wykonania szablonu, według którego następnie szlifuje się soczewki, automaty szlifujące bądź szlifierki, nadające soczewkom odpowiedni kształt. Coraz częściej optycy w swojej pracy wykorzystują bezszablonowy zestaw szlifierski, na który składa się skaner, urządzenie centrujące i automat szlifierski. Niezbędne są również dioptriomierze, służące do wyznaczania środków optycznych soczewek, polerki do polerowania brzegów soczewek organicznych oraz podgrzewacze do opraw. Optyk używa również rowkarki do wykonania rowka w soczewkach okularowych montowanych w oprawie z mocowaniem „na żyłkę”, wiertarki optycznej i różnego rodzaju wkrętaków.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę