Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Piosenkarz

Kod: 265207
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Głównym celem pracy piosenkarza jest wykonywanie (śpiewanie) piosenek i utworów muzycznych jako solista, piosenkarz estradowy lub wykonawca w zespole muzycznym. Przed piosenkarzem stoi niezwykle ważne zadanie - niezbędny warunek powodzenia w zawodzie - wyrobienie sobie sympatii i przychylności zarówno wśród przedstawicieli branży muzycznej jak i wśród publiczności. To sympatia i popularność u publiczności decyduje w największej mierze o utrzymywaniu się piosenkarza na wolnym rynku "showbusinessu".

Podstawowym zadaniem jest dla każdego piosenkarza znalezienie odpowiednich autorów muzyki i tekstów piosenek, ale także stylistów, projektantów swoich strojów i kostiumów estradowych. Charakter i umiejętności tych współpracowników wpływa bezpośrednio na wartość i ocenę pracy piosenkarza. Odpowiedni dobór współpracowników wpływa na przebieg jego pracy , a nawet jego powodzenie. Konkurencja nowych, wchodzących na rynek muzyczny piosenkarzy zmusza bowiem do ciągłego dbania o własny image artystyczny.

Istotnym elementem pracy piosenkarza jest stałe doskonalenie warsztatu artystycznego - próby. Musi on nieustająco dbać o jakość techniczną i artystyczną prezentowaną podczas śpiewania. Często piosenkarze zatrudniają dodatkowo akompaniatorów.

Orientacja w nowych trendach, zjawiskach i nazwiskach w szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej jest kolejnym, niezbędnym wymaganiem tego zawodu. Tradycyjnie piosenkarz - lub zespół - przypisywani są do jednego gatunku muzyki: na przykład rockowej lub popularnej. Nie wszyscy korzystają z usług zawodowych kompozytorów i autorów tekstów - szczególnie w zespołach rockowych bardzo często wykonywane są kompozycje własne.

Poza właściwym procesem śpiewania piosenkarz (jeśli nie zatrudnił managera) zmuszony jest zabezpieczać sobie występy i nagrania będące źródłem jego zarobkowania oraz dbać o promocję swoich utworów.

Piosenkarz wykorzystuje w swojej pracy rozmaite instrumenty muzyczne (pianino, gitary, perkusja i instrumenty perkusyjne, syntezatory, drewniane i blaszane instrumenty dęte itp.), używa sprzętu nagłaśniającego (mikrofony, głośniki itp.) a także różnego typu magnetofony.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę