Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Inżynier technologii drewna

Kod: 214914
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Inżynier technolog drewna bada, a następnie wykorzystuje w celach przemysłowych właściwości fizyko-chemiczne i mechaniczne drewna.

W opisywanym zawodzie wyróżnia się trzy specjalizacje:

- specjalista w zakresie materiałów drzewnych i drewnopochodnych,

- specjalista w zakresie meblarstwa, stolarki budowlanej i konstrukcji drewnianych,

- specjalista w zakresie organizacji produkcji.

Głównymi zadaniami inżyniera technologii drewna pracującego w zakładzie produkcyjnym są: projektowanie procesów technologicznych i produkcyjnych, projektowanie oraz nadzorowanie sprawnego przebiegu procesu technologicznego i produkcyjnego. Inżynier dba o wysoką jakość produkcji i

zgodną z przeznaczeniem eksploatację narzędzi, maszyn i urządzeń. Inżynier opracowuje założenia do norm zużycia materiałów, energii i nakładów pracy, a ponadto w laboratoriach badawczych kontroluje jakość surowców, półfabrykatów, gotowych wyrobów i wszelkiego rodzaju materiałów pomocniczych, stosowanych w produkcji.

Zobowiązany jest on do samokształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Opracowuje plany rozwoju i modernizacji stanowisk roboczych, wydziałów i przedsiębiorstwa. Prowadzi szkolenie pracowników, dba o bezpieczeństwo i higienę pracy. Kieruje grupą pracowników, wydziałem lub całym przedsiębiorstwem.

Zadaniem inżyniera technologa drewna zatrudnionego w jednostkach naukowo-badawczych i dydaktycznych jest poszerzanie wiedzy o materiałach drzewnych i drewnopochodnych oraz materiałach stosowanych do wszelkiego rodzaju obróbki surowców drzewnych, opracowywanie nowych technologii obróbki mechanicznej i chemicznej pod kątem optymalnego wykorzystania deficytowego surowca, jakim jest drewno i półfabrykaty z niego pozyskane.

Do rutynowych czynności inżyniera technologa drewna należy wykonywanie i opracowywanie analiz i ekspertyz oraz badań laboratoryjnych nad nowymi materiałami produkcyjnymi i gotowymi wyrobami. Najważniejsze czynności inżyniera, zatrudnionego w przedsiębiorstwie produkcyjnym, to opracowanie projektów technologicznych i produkcyjnych, dobór maszyn, narzędzi i urządzeń do przyjętej technologii produkcji, kalkulacja jej kosztów, szczegółowe opracowanie norm zużycia materiałów i norm czasu pracy dla poszczególnych stanowisk roboczych. Dokonuje on też kontroli jakości surowców, półfabrykatów i materiałów pomocniczych. Może wykonywać czynności związane z funkcją kierownika zakładu, oddziału produkcyjnego lub działu pomocniczego.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę