Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Robotnik portowy (doker)

Kod: 933306
Inna nazwa zawodu: portowiec

Zadania i czynności

Doker jest robotnikiem portowym, który wykonuje i nadzoruje czynności związane z załadunkiem i wyładunkiem statków morskich i rzecznych oraz innych środków transportu wodnego i lądowego, w obrębie portu i na redzie, z wyłączeniem okrętów wojennych. Zobowiązany jest on do wykonywania, organizowania, przygotowania i kierowania pracami przeładunkowymi w sposób zabezpieczający przed wypadkami, uszkodzeniami ładunku i środków transportowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi udzielonymi przez przełożonego. Do jego obowiązków należy także nadzorowanie i wykonywanie prac związanych ze składowaniem, wydawaniem, układaniem lub przenoszeniem ładunków w magazynach i na placach portów.

Doker jest uprawniony do obsługi wind elektrycznych, parowych, spalinowych i pneumatycznych znajdujących się na statku. Ponadto jest upoważniony do zahaczania lub odhaczania ładunków (na podstawie posiadanych uprawnień) oraz do podawania sygnałów (znaków) dźwigowemu w celu bezpiecznego przemieszczania ładunków (unosów), a także do podawania sygnałów ostrzegawczych robotnikom zajętym przy przeładunku.

Przed przystąpieniem do pracy doker powinien sprawdzić, czy miejsce pracy jest należycie przygotowane do bezpiecznego przeładunku oraz wykonać wszelkie polecenia brygadzisty związane ze stworzeniem właściwych warunków pracy zespołu roboczego. W trakcie wykonywania obowiązków winien dopilnować przestrzegania dopuszczalnych norm obciążenia urządzeń przeładunkowych, pomocniczego sprzętu przeładunkowego oraz sprzętu zmechanizowanego. Ma także dopilnować, aby w miejscu dokonywania przeładunku nie znajdowały się osoby postronne oraz, aby unosy były formowane i zahaczane właściwie i przed każdorazowym podniesieniem lub opuszczeniem unosu robotnicy opuszczali miejsca zagrożone. Po zakończeniu pracy doker powinien dopilnować uporządkowania miejsca pracy i jego opuszczenia przez robotników, a także nadzorować zwrot do magazynu pobranego sprzętu przeładunkowego lub przekazania go następnej zmianie, względnie brygadzie przygotowawczo-zakończeniowej.

Doker pracuje zespołowo, wykonuje zadania powierzone mu przez bezpośredniego przełożonego, którym jest brygadzista. Zadaniem brygadzisty jest organizacja, nadzór, wykreślanie zadań dla podwładnych zgodnie z technologią prac przeładunkowych. Brygadzista może kierować pracą tylko jednej brygady lub zespołu roboczego składającego się z 4 do 20 robotników. Do jego obowiązków należy także nadzorowanie i wykonywanie prac związanych ze składowaniem, wydawaniem, układaniem lub przenoszeniem ładunków w magazynach i na placach portów. Brygadzista osobiście powinien wykonywać te prace, przy których ze względu na ich charakter mogą zdarzyć się wypadki, uszkodzenia ładunków względnie środków transportowych. Do takich prac należą:

- zakładanie i wyjmowanie rozpornic,

- odkrywanie i zakrywanie ładowni,

- przemieszczanie ładunków ciężkich (powyżej 1500 kg),

- przeładunek parowozów, wagonów kolejowych, cystern (powyżej 5 000 kg) za pomocą dźwigu pływającego.

Brygadzista ściśle współpracuje z ekspedytorem, gospodarzem i dowództwem statku. Odpowiada za bezpieczeństwo pracy podległych mu pracowników oraz przestrzeganie przepisów bhp obowiązujących przy przeładunkach portowych. Po zakończonej pracy brygadzista powinien dopilnować uporządkowania miejsca pracy, zakrycia ładowni, zdać do magazynu pomocniczy sprzęt przeładunkowy oraz sporządzić raport z pracy podległych mu robotników i potwierdzić raport z pracy sprzętu zmechanizowanego.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę