Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Operator myjni

Kod: 912202
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Celem pracy zmywacza jest doprowadzenie do stanu czystości samochodu klienta, który przyjeżdża do myjni. Zakres pracy, główne zadania i czynności są różne w zależności od tego czy jest on zatrudniony w myjni ręcznej, czy też automatycznej.

Zmywacz ręczny samochodu

W myjni ręcznej zadania zmywacza obejmują:

- odkurzanie wnętrza samochodu,

- pranie tapicerki,

- mycie i konserwacja elementów gumowych i plastykowych samochodu,

- mycie szyb wewnątrz samochodu,

- mycie samochodu z zewnątrz (karoseria, szyby, koła, nadkola, itp.),

- wycieranie do sucha,

- pastowanie,

- polerowanie,

- mycie silnika.

Jeżeli klient zleca pełny zestaw usług, zmywacz zaczyna pracę od dokładnego odkurzenia wnętrza samochodu. Następnie przystępuje do prania tapicerki, które obejmuje również czyszczenie plam, zacieków, mycie podsufitki. Jest to najbardziej pracochłonne z zadań wykonywanych przez zmywacza. Służy do tego celu specjalna maszyna piorąca oraz odpowiednie preparaty. Po wypraniu tapicerki zmywacz myje i konserwuje elementy gumowe oraz plastykowe znajdujące się we wnętrzu karoserii. Do tego celu używa specjalnych kosmetyków samochodowych. Mycie wnętrza pojazdu kończy zadbaniem o czystość szyb i bagażnika. Następnie, przystępuje do mycia samochodu z zewnątrz. Najpierw spłukuje brud i kurz wodą pod ciśnieniem. Po wykonaniu tej czynności rozpoczyna mycie właściwe z użyciem szamponu samochodowego. Po wymyciu samochód jest wycierany do sucha, pastowany i polerowany. Dodatkowym zadaniem dla zmywacza może być mycie silnika. Jest to zadanie bardzo odpowiedzialne - silnik przed myciem musi być schłodzony, a jego elementy elektroniczne dokładnie osłonięte. Dopiero później zmywacz spryskuje silnik preparatem do odtłuszczania, a następnie spłukuje i suszy powietrzem pod ciśnieniem.

Pełny zestaw usług jest zabiegiem doprowadzającym całość samochodu do idealnej czystości. Nie zawsze jednak pojazd wymaga tak gruntownego mycia, toteż klienci wybierają z bogatej oferty pojedyncze usługi. Najczęściej zlecają mycie samochodu z zewnątrz, mycie szyb i bagażnika.

Operator maszyn myjących w myjni automatycznej

Do zadań operatora, jeśli nie pracuje z pomocnikiem należy przyjęcie klienta, poinformowanie go o konieczności zdjęcia z samochodu wystających elementów (np. anteny), które mogłyby zostać uszkodzone w czasie pracy szczotek myjni. Następnie, spłukuje ręcznie karoserię wodą pod ciśnieniem oraz przemywa szczotką koła i trudno dostępne miejsca pojazdu.

Kolejną czynnością jest podprowadzenie samochodu pod maszynę - zmywacz stara się, by kierowca ustawił odpowiednio auto na wjeździe przed szczotkami myjni. Pyta klienta jaki wybrał program mycia z dostępnej mu oferty myjni, po czym program ten uruchamia poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na tablicy operacyjnej. Obserwuje przebieg całego procesu. Po jego zakończeniu często musi również pobrać należność i wypisać rachunek. Do obowiązków zmywacza należy ponadto bieżące uzupełnianie płynów w maszynie myjącej oraz zadbanie o czystość myjni. Codziennie po zakończeniu pracy, a często również w wolnych chwilach w godzinach pracy, spłukuje wodą podłogę myjni, a w razie konieczności myje również ściany, okna i maszynę myjącą.

Jeśli operator myjni pracuje z pomocnikiem jego zadanie polega na uruchamianiu myjni i kontrolowaniu prawidłowości przebiegu procesu mycia samochodów. Do jego obowiązków należy ponadto uzupełnienie mieszanek myjących w maszynach myjni oraz bieżąca konserwacja maszyn myjących.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę