Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Prasowaczka ręczna

Kod: 912103
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Celem pracy prasowaczki jest wyprasowanie i przygotowanie do odbioru powierzonych przez klienta rzeczy - bielizny i garderoby.

Prasowaczka odsługuje maszynę maglowniczą lub używa żelazka i pras do odzieży przygotowując garderobę.

Do zadań pracownika, zatrudnionego na stanowisku obsługi maszyny maglowniczej (prasownicy nieckowej) należą: przygotowanie materiału, przepuszczenie go przez magiel oraz naszykowanie do odbioru przez klienta. W małym zakładzie pracownik przyjmuje również zamówienia od klientów i wydaje im gotową bieliznę oraz pobiera zapłatę za usługę.

W zakładzie pralniczym prasowaczka prasuje bieliznę wcześniej wypraną i wysuszoną. Musi stwierdzić, czy dany materiał nadaje się do prasowania. Jeżeli materiał może być poddany wysokim temperaturom pracownik przystępuje do jego przygotowania - rozprostowuje zagięcia i skrapia go wodą (niektóre magle nowej generacji same nawilżają materiał) oraz składa, jeżeli wymaga tego szerokość maszyny. Następnie wprowadza go w gorące wałki magla. Maszyny parowe - większe, wykorzystywane w dużych zakładach - mają zabezpieczenia eliminujące możliwość wypadku, w maglach elektrycznych rozgrzany do ponad 100oC wał, pozostający na wierzchu grozi oparzeniem lub wkręcaniem ręki. Przy dużych rzeczach potrzebna jest prasowaczce pomoc koleżanki - stojąc obok siebie równomiernie podają materiał pod wałek. Po drugiej stronie maszyny wyprasowane rzeczy są odbierane i dokładnie składane przez innych pracowników. W małych zakładach do zadań prasowaczki należy też zapakowanie i zważenie wyprasowanych rzeczy oraz obliczenie należności za usługę i pobranie jej od klienta, który zgłosi się po odbiór.

Prasowaczka garderoby wykorzystuje w swojej pracy parowniki, różne rodzaje pras do odzieży, manekiny parowo-powietrzne oraz stoły do prasowania ręcznego, wyposażone w żelazka parowo- elektryczne. Różne rodzaje odzieży wymagają odmiennych sposobów prasowania. Rzeczy nie wymagające układania - bieliznę osobistą, fartuchy, koszule męskie - prasowaczka umieszcza na dolnej części prasy, następnie opuszcza część górną i włącza strumień gorącej pary. Po otwarciu prasy wyciąg odprowadza nadmiar wilgoci z odzieży.

Suknie wymagające układania, kostiumy, spodnie, marynarki pracownik prasuje ręcznie na stołach albo deskach do prasowania, wykorzystując elektryczne parowe żelazka, które nie przypalają materiału. Prasowaczka rozprostowuje zagięcia, naciąga materiał, odpowiednio prowadzi żelazko. Proces prasowania takich rzeczy może być dwustopniowy - rzeczy prasowane są pod prasą i wykańczane ręcznie przy użyciu żelazka.

W niektórych zakładach pracownicy wykorzystują też manekiny - do prasowania marynarek czy żakietów - oraz parowniki, w których dzięki strumieniom gorącej pary przepuszczanym przez odzież można uprasować delikatne rzeczy, niemożliwe do prasowania żelazkiem - na przykład kapelusze.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę