Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Rewident taboru

Kod: 831209
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Rewident wagonów sprawdza stan techniczny wagonów oraz działanie hamulców w pociągach.

Rewident na polecenie dyżurnego ruchu udaje się do zestawionego na stacji pociągu przygotowanego do odjazdu lub pociągu przybyłego na stację. Przechodzi wzdłuż całego składu wagonów po kolei badając stan techniczny każdego wagonu. Podczas badania posługuje się młotkiem, którym uderza w zestawy osiowe i słuchając odgłosu uderzenia stwierdza czy nie ma pęknięć. Dokładnie ogląda wagon i szuka usterek. W czasie przeglądu zwraca uwagę czy załadunek jest równomiernie rozłożony na wszystkie osie. Ważną czynnością w pracy rewidenta jest sprawdzenie daty rewizji technicznej wagonu. Po stwierdzeniu przekroczenia tej daty pomimo, że wagon jest sprawny zgłasza dyżurnemu ruchu konieczność odstawienia takiego wagonu do warsztatu.

Rewident decyduje, który wagon nadaje się do ruchu, a który należy odstawić do warsztatu. Rewident odpowiedzialny jest za prawidłowe zestawienie wagonów w pociągu i sprawne hamowanie pociągu. W celu ustalenia czy pociąg będzie sprawnie hamował oblicza ciężar hamujący pociągu i przeprowadza próbę hamulców. Próba hamulców odbywa się po zestawieniu wagonów z lokomotywą, a rewident mierzy ciśnienie w przewodzie hamulcowym zakładając manometr w ostatnim wagonie.

Do rutynowych czynności rewidenta należy spisywanie z wagonów różnych danych, oraz znakowanie wagonów odpowiednimi nalepkami. W czasie, gdy nie ma wagonów do kontroli rewident pełni dyżur na posterunku wyposażonym w telefon. W czasie dyżuru prowadzi dokumentację dotyczącą stanu wagonów.

Rewident wzywany jest również do pociągów tranzytowych, gdy personel służby ruchu zauważy, że wagon w trakcie jazdy miał defekt. Rewident decyduje czy taki wagon należy z pociągu wyłączyć, czy może on dojechać do stacji końcowej.

Na małych stacjach celem skrócenia czasu obsługi odprawianych pociągów rewident pełni jednocześnie obowiązki odprawiacza pociągów i pracuje wtedy na stanowisku operatora pociągów. Oprócz czynności związanych ze sprawdzeniem stanu technicznego wagonów operator pociągów sprawdza stan przesyłek i ich zabezpieczenie przed kradzieżą oraz stan plomb. Spisuje również dane o wagonach i przesyłkach potrzebne do prowadzenia analiz pociągowych. Prowadzi wtedy dokumentację dotyczącą składów pociągów, a także dostarcza dokumenty przewozowe maszyniście zestawionego pociągu oraz odbiera dokumenty przewozowe z pociągów przybywających na stację.

Do zadań odprawiacza pociągów (operatora pociągów) należy stemplowanie listów przewozowych do ładunków przewożonych wagonami oraz uzupełnienie wszelkich dokumentów dotyczących pociągów towarowych.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę