Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Monter wyrobów z tworzyw sztucznych

Kod: 821906
Inna nazwa zawodu: montażysta

Zadania i czynności

Rozwój nauki i techniki powoduje, że tworzywa sztuczne zajmują coraz więcej miejsca w naszym życiu. Oto niektóre przykłady wyrobów z tworzyw sztucznych :

obudowy urządzeń biurowych (telefonów, faxów, komputerów),

części i podzespoły urządzeń gospodarstwa domowego (odkurzacze, pralki, lodówki , automaty do kawy),

obudowy i podzespoły sprzętu RTV (odtwarzacze, telewizory, kolumny głośnikowe),

elementy i podzespoły pojazdów (samochodów, motocykli, przyczep campingowych),

wyroby dla przemysłu lotniczego (elementy poszycia skrzydeł i kadłubów oraz wnętrz kabin - np. fotele, kokpity),

wyroby codziennego użytku (walizki, meble, zabawki dla dzieci, opakowania, pudełka).

Wiele maszyn i urządzeń jak również przedmiotów codziennego użytku powstaje poprzez łączenie ze sobą kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu części wykonanych z tworzywa sztucznego a także innych materiałów jak metal, guma, drewno, ceramika, szkło - zajmuje się tym monter wyrobów z tworzyw sztucznych.

Głównym zadaniem montera jest złożenie (zmontowanie) całego wyrobu lub jego części. Na przykład montaż okien i drzwi z PCV polega na tym, że każdy monter wykonuje tylko te prace, które są mu powierzone w tak zwanym procesie technologicznym (np. monter okuć, monter szyb).

Pierwszy etap pracy montera to skompletowanie części do montażu. Już na tym etapie powinien on pamiętać o wymiarach i przewidzianej kolorystyce wyrobu. Używa w tym celu narzędzi pomiarowych (np. liniał, suwmiarka), korzysta z wzorców koloru, bardzo często pracuje na podstawie rysunku technicznego. Przygotowanie elementów do montażu wymaga niekiedy dodatkowych czynności takich jak czyszczenie składanych części, zeszlifowanie „wypływek” powstających podczas produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Na swoim stanowisku pracy monter sprawdza i dopasowuje części do dalszego montażu, usuwa nadlewy i „wypływki”, oczyszcza otwory złączne.

Łączenie elementów jest czynnością przewidzianą we wspomnianym wyżej procesie technologicznym, może odbywać się częściowo za pomocą zaczepów, zatrzasków wykonanych w elementach łączonych. Łączenie może odbywać się również za pomocą wkrętów lub za pomocą klejenia, spawania i zgrzewania.

Często sposób łączenia pewnych elementów może wymagać umiejętności posługiwania się narzędziami mechanicznymi (wiertarka ręczna i stołowa, zgrzewarka do tworzyw sztucznych, prasa mechaniczna lub hydrauliczna, automaty do montażu okien i drzwi z PCV).

Jeśli proces technologiczny przewiduje wykonanie różnych operacji na kilku stanowiskach (lub na automatach), przez kilka osób, zadaniem montera jest wyposażenie wyrobu w instrukcję dalszego montażu.

W ramach zapewniania jakości produktu monter zgłasza ewentualne wady i usterki, jest odpowiedzialny za organizację swojego stanowiska pracy

i utrzymanie go w czystości.

Monter z dużym doświadczeniem zawodowym i predyspozycjami do kierowania ludźmi może zostać brygadzistą tj. kierować niewielkim zespołem pracowników.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę