Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Monter maszyn i urządzeń przemysłowych

Kod: 821105
Inna nazwa zawodu: mechanik - monter maszyn i urządzeń, mechanik maszyn i urządzeń, ślusarz - mechanik

Zadania i czynności

Monter maszyn i urządzeń mechanicznych jest odpowiedzialny za łączenie (zespalanie) części lub podzespołów w dalsze zespoły lub gotowy wyrób.

Monterzy zatrudniani są przy montażu, naprawie i konserwacji maszyn i urządzeń przemysłowych, pojazdów transportowych, maszyn i urządzeń budowlanych, a także sprzętu gospodarstwa domowego, mechanizmów precyzyjnych i aparatury chemicznej.

Wobec tak szerokich możliwości zatrudnienia montera musi cechować duża wszechstronność w realizowaniu przypisanych mu zadań zawodowych. Jeżeli pracuje w montowni, gdzie składa z części i podzespołów gotowy wyrób, to jego praca jest w miarę prosta, bo wymaga opanowania kilku do kilkunastu czynności montażowych, dokładności i sprawności w działaniu. Często w trakcie montażu trafiają się części z wadami, wówczas monter musi umieć je rozpoznać i jeśli to możliwe - usunąć, a jeśli nie - odłożyć na bok.

Aby montaż całego urządzenia lub maszyny przebiegał sprawnie i bez usterek, monter pracujący na taśmie musi znać czynności i sposób montażu na stanowiskach sąsiednich oraz tych, z którymi współpracuje jego stanowisko. W przedsiębiorstwach dąży się do tego, aby monterzy danej maszyny czy urządzenia znali cały cykl montażowy i mogli w każdej chwili zastąpić innego pracownika na dowolnym stanowisku przy taśmie.

Jeżeli monter maszyn i urządzeń mechanicznych zatrudniony jest w zakładzie remontowym - nazywanym również zakładem naprawczym lub obsługowo-naprawczym - lub na wydziale utrzymania ruchu przedsiębiorstwa produkcyjnego, posiadającego duży park maszynowy, wówczas jegoZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE dotyczą także: demontażu (czyli rozłożeniu na elementy składowe) maszyny lub urządzenia, umycia zabrudzonych smarami i olejami, a niekiedy zardzewiałych części i podzespołów, posegregowania części według stopnia zużycia, pobrania z magazynu części podlegających wymianie lub przekazanie na wydział obrabiarek informacji o konieczności dorobienia niektórych elementów maszyny lub urządzenia.

Po zgromadzeniu części i podzespołów do wymiany monter przystępuje do montażu, wykonując operacje procesu technologicznego montażu. W trakcie montażu dokonuje konserwacji odpowiednich miejsc i sprawdza przyrządami pomiarowymi wymiary, tolerancje i pasowania, chropowatość części i podzespołów. Po złożeniu maszyny dokonuje się jej próbnego rozruchu, ewentualnie poddaje się regulacji, a następnie nanosi powłoki antykorozyjne i dekoracyjne.

Realizując swojeZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE monter maszyn i urządzeń mechanicznych korzysta z narzędzi ręcznych, zasilanych elektrycznie lub pneumatycznie, a także z maszyn stacjonarnych i niestacjonarnych, jak: wiertarki, pilarki, szlifierki, docierarki. Dokonując montażu za pomocą połączeń nierozłącznych pracownik na stanowisku montera wykorzystuje spawarki elektryczne i gazowe, zgrzewarki i lutownice. Niekoniecznie sam dokonuje spojenia elementów, często pracuje w brygadzie ze spawaczem, któremu przygotowuje potrzebne podzespoły i asystuje przy spawaniu.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę