Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Szyldziarz

Kod: 731608
Inna nazwa zawodu: malarz szyldów

Zadania i czynności

W technologii projektowania i wykonania szyldów dokonała się - i nadal dokonuje - prawdziwa rewolucja. Komputery, plotery, różnokolorowe folie samoprzylepne skutecznie wypierają tradycyjne techniki wytwarzania szyldów, robionych za pomocą ołówka, szablonu, pędzla i farby. Nowa technologia niemal całkowicie zdominowała szyldziarstwo witryn sklepowych.

Zmieniają się również napisy na budynkach. Blaszane tabliczki z napisami coraz powszechniej zastępowane są mosiężnymi bądź marmurowymi tablicami, z wygrawerowanymi lub nałożonymi literami z mosiądzu.

Niezmienny pozostał tylko sens pracy szyldziarza. Nadal jego głównym zadaniem jest wykonywanie wszelkiego rodzaju szyldów - według projektów własnych lub dostarczonych przez klienta. Zarówno w nowej technice - nazwijmy ją komputerową - jak i w tradycyjnej.

Każda z tych metod pracy pociąga za sobą określone czynności, inne w wypadku tradycyjnego szyldu blaszanego, (np. z nazwą ulicy), inne, gdy w grę wchodzić będzie zdobienie witryny sklepowej.

Jednym z najważniejszych zadań szyldziarza wykonującego szyldy blaszane jest samodzielne opracowanie projektu wyrobu lub zapoznanie się z propozycją klienta. Następnie szyldziarz zamawia lub wykonuje odpowiednią tablicę, którą - zależnie od potrzeb - oczyszcza, matuje lub odtłuszcza. Kolejnym etapem pracy jest wykonanie otworów do mocowania szyldu oraz przygotowanie szablonów, farb

i innych niezbędnych materiałów. W dalszej kolejności szyldziarz nakłada podkład, tło i wykonanie właściwy napis, który utrwala wypalając w specjalnym piecu. Jeżeli napis jest w kilku kolorach, każdy kolor farby nakłada się i wypala oddzielnie. Technika wypalania stosowana jest do produkcji szyldów emaliowanych, do których malowania używa się farb w proszku. Szyldy blaszane mogą być wykonywane również bez wypalania, tylko przy pomocy farb typu „emolak”.

Ambicją dobrego szyldziarza jest takie zaprojektowanie, wykonanie i zamontowanie szyldu, aby osoba, która patrzy na niego z pewnej odległości mogła bez trudu odczytać napis. Jak mówią profesjonaliści - „szyld musi dobrze się czytać”.

Zasada ta obowiązuje każdego bez wyjątku szyldziarza, także specjalistę od witryn sklepowych, który posługuje się zupełnie odmienną techniką pracy. Opiera się ona - jak już wspomnieliśmy - na komputerze, ploterze i folii samoprzylepnej. Tu także podstawową czynnością jest przygotowanie projektu graficznego szyldu. W następnej kolejności wycina się za pomocą plotera litery z folii i nakleja (razem z innymi elementami zdobniczymi) na tablicę z tworzywa sztucznego.

Od czasu do czasu szyldy na witrynach sklepowych maluje się jeszcze farbami i pędzlem. Wówczas szyldziarz musi najpierw namalować napis na szkle specjalnym ołówkiem lub odrysować go od szablonu. Następnie za pomocą pędzla wypełnia kontury liter farbami. Metoda ta stosowana jest najczęściej przy malowaniu

szyldów lustrzanych lub złoconych.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę