Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Monter izolacji budowlanych

Kod: 712401
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

"Monter izolacji budowlanych" wykonuje szczególnie odpowiedzialne roboty związane z zapewnieniem właściwych warunków późniejszej eksploatacji obiektu. Zadaniem jego jest zabezpieczenie elementów budowlanych stalowych, betonowych lub z cegły przed szkodliwymi wpływami czynników atmosferycznych i czynników chemicznych środowisk agresywnych. Warunki użytkowania obiektu mieszkalnego i przemysłowego wymagają zachowania określonych temperatur w miejscu przebywania ludzi oraz zabezpieczenia przed

nadmiernym hałasem pochodzącym np. z sąsiednich pomieszczeń. Zapewnienie tych warunków zależy również od pracy montera izolacji budowlanych. W tym przypadku, zamiast wykonywać typowe czynności dla malarza, zajmuje się układaniem warstw izolacji termicznej lub akustycznej.

Przy realizacji obiektu, np. przemysłowego, o stalowej konstrukcji szkieletowej wypełnionej ścianami osłonowymi i o ścianach fundamentowych zagłębionych w ziemi przy wysokim poziomie wód gruntowych izoler ma do wykonania:

1/ izolację przeciwwodną chroniącą ściany fundamentowe przed parciem hydrostatycznym wody,

2/ izolację podłóg w piwnicach i suterenach składającą się również z izolacji przeciwwodnej oraz cieplnej,

3/ izolację tarasów składającą się z paraizolacji, izolacji cieplnej i izolacji przeciwwilgociowej od wody pochodzącej z opadów atmosferycznych,

4/ izolację cieplną ścian zewnętrznych,

5/ izolację antykorozyjną konstrukcji stalowych,

6/ izolację akustyczną oddzielającą hale produkcyjne od pomieszczeń biurowych, wypoczynkowych i socjalnych oraz jadalni lub innych pomieszczeń wymagających szczególnej ochrony akustycznej (niskiego poziomu hałasu).

Niektóre z nich należy wykonać przed rozpoczęciem robót podstawowych i montażowych (malowanie podkładowe konstrukcji stalowych), inne w trakcie robót budowlanych, (izolacje ścian fundamentowych i wykonanie ścianek zabezpieczających), a jeszcze później izolacje podłóg, stropów i dachów. Na końcu, często nawet po przekazaniu obiektu do użytkowania, wykonywane są zewnętrzne izolacje cieplne ścian osłonowych.

Jako jedni z pierwszych rozpoczynają pracę malarze konstrukcji stalowych. Odbywa się to, o ile jest to możliwe, w warsztatach - malarniach i lakierniach w warunkach względnego bezpieczeństwa i przy zachowaniu minimum szkodliwości i uciążliwości.

Elementy stalowe poddawane są procesom czyszczenia z rdzy, brudu, resztek farby itp. Odbywa się to w sposób ręczny lub mechaniczny szczotkami stalowymi lub metodą piaskowania i śrutowania w specjalnych kabinach hermetycznych. Po oczyszczeniu do wymaganego stopnia czystości elementy konstrukcji zostają pomalowane farbami podkładowymi odpowiednimi dla przewidzianych powłok nawierzchniowych.

Często zdarza się, że konstrukcje przed przekazaniem na budowę do montażu mają już wykonane powłoki wierzchnie, a na budowie po montażu dokonywane są wyłącznie poprawki i naprawy uszkodzeń powstałych w transporcie i montażu.

Z chwilą "wyjścia" ścian z ziemi pracownicy przystępują do wykonania izolacji pionowych z lepików asfaltowych i smołowych, papy asfaltowej oraz, jeśli projekt techniczny to przewiduje, to również izolacji cieplnej.

to zatem roboty związane z topieniem lepiku, smarowaniem preparatami stosowanymi na zimno i gorąco oczyszczonych wcześniej powierzchni, docinaniem pasów papy i murowaniem z cegły ścianek osłonowych - zabezpieczających izolację przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Ocieplanie ścian budynków związane jest z robotami na wysokości przy użyciu różnego rodzaju rusztowań /rurowe metalowe, drewniane stojakowe i drabinowe, wiszące itp./ i hydraulicznych pomostów i podnośników. Wykonywane czynności to: mechaniczne wiercenie otworów w ścianie, wstrzeliwanie kołków stalowych, montaż elementów nośnych oraz mocowanie do nich dociętych na wymiar płyt ze styropianu, styrosupremy, wełny mineralnej itp.

Jeśli technologia nie przewiduje późniejszego wykonania tynków, to monter również mocuje elementy osłonowe, najczęściej w postaci profilowanych blach emaliowanych. Wykonuje wtedy dodatkowe czynności cięcia blach na wymiar i ich montaż.

Wykonując izolację cieplną wewnątrz budynku, podobnie jak i przy izolacjach akustycznych, w zakres jego czynności wchodzą roboty ciesielskie i stolarskie polegające na wykonaniu i zmontowaniu lekkich ścianek oraz rusztów drewnianych stanowiących szkielet przegrody termicznej. Przy wykonywaniu izolacji cieplnych ścian i stropów również posługiwać się będzie sprzętem i urządzeniami pneumatycznymi, za pomocą których wprowadzana jest pod ciśnieniem w zamknięte przestrzenie budowlane pianka poliuretanowa stanowiącą doskonały materiał izolacyjny. Widać z tego, że pracownicy - monterzy izolacji budowlanych powinni umieć posługiwać się prostymi narzędziami, sprzętem mechanicznym ręcznym oraz powinni umieć obsługiwać urządzenia takie, jak: agregaty sprężarkowe, pompy, urządzenia natryskowe, komory do piaskowania i śrutowania.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę