Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Rolnik upraw polowych

Kod: 611104
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Celem pracy rolnika upraw polowych jest produkcja roślin. W zależności od specjalizacji może to być produkcja zbóż, produkcja ziół (rolnik producent i zbieracz ziół), produkcja nasion ( rolnik producent nasion), produkcja roślin okopowych - ziemniaków oraz roślin korzeniowych - głównie: buraków cukrowych i pastewnych, marchwi pastewnej, cykorii, brukwi, rzepy ( , rolnik upraw okopowych),produkcja chmielu, tytoniu, wikliny.

Bez względu na kierunek produkcji głównym zadaniem wszystkich rolników jest wykonanie podstawowych zabiegów agrotechnicznych Najważniejsza jest uprawa gleby. Ma ona na celu uzyskanie najkorzystniejszej struktury gleby i najlepszych warunków wzrostu i rozwoju roślin. Kolejne czynności to sadzenie i sianie roślin za pomocą sadzarek i siewników, pielęgnowanie roślin (uprawa międzyrzędowa, nawożenie i ochrona roślin) przy użyciu m.in. pielników, siewników, rozsiewaczy, opryskiwaczy oraz zbiór roślin najczęściej za pomocą kombajnów. Do jego zadań dochodzą jeszcze prace związane z transportem i magazynowaniem (składowaniem) oraz suszeniem produktów, obsługa instalacji, silników i urządzeń elektrycznych występujących w gospodarstwie rolnym, regulowanie proporcji wodno - powietrznych w glebie (urządzenia melioracyjne), obsługa podstawowych maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolnej i prawidłowa eksploatacja sprzętu technicznego w gospodarstwie (przedsiębiorstwie) rolnym.

Dla poszczególnych kierunków upraw charakterystyczne są pewne specyficzne zabiegi, które rolnik powinien umieć wykonać. Przy uprawie wikliny przydatne może być używanie specjalnej sadzarki do sadzenia zrzezów przy zakładaniu plantacji.

Przy uprawie tytoniu podczas pielęgnowania należy wykonać zabiegi specjalne - ogławianie (usuwanie kwiatów) i usuwanie pędów bocznych. Potem następuje suszenie roślin. W przypadku uprawy chmielu podczas pielęgnowania należy zbudować specjalną konstrukcję nośną podpierającą rośliny. Wykonać tez trzeba specjalne zabiegi (naprowadzanie pędów na konstrukcję nośną i wycinanie pędów zbędnych). Zbiór roślin odbywa się zazwyczaj ręcznie ale już coraz częściej w sposób zmechanizowany, także przy użyciu kombajnów.

Przy produkcji nasion rolniczych plantator jest zobowiązany zebrać rośliny z zakwalifikowanej plantacji, wymłócić, nasiona dokładnie oczyścić i ewentualnie do-suszyć.

Zbiór ziół odbywa się zarówno ręcznie jak i w sposób zmechanizowany. Liście i kwiaty zbiera się wyłącznie ręcznie. Korzenie natomiast wykopuje się przy użyciu kopaczek lub po prostu widłami.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę