Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Kosmetyczka

Kod: 514202
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

 

Głównym celem pracy kosmetyczki jest poprawa wyglądu, a także dbałość o zdrowie i urodę klientek korzystających z usług gabinetu kosmetycznego. Kosmetyczka wykonuje zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i zachowawczej. Praca jej ma charakter indywidualny i samodzielny w zakresie wyboru sposobów i metod wykonywania zabiegów.

Kosmetyczka wykorzystuje w pracy swoje doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności. Swoją pracę rozpoczyna od wstępnej konsultacji, czyli przeprowadza wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, dotychczasowej pielęgnacji, nawyków żywieniowych, nałogów, problemów z cerą. Następnie omawia z klientem jego potrzeby, analizuje cerę w celu dobrania odpowiednich kosmetyków (kremów, toników, maseczek, ziół, naturalnych glinek). Kolejnym krokiem jest przygotowanie planu zabiegów, który sporządza indywidualnie dla każdego klienta. Zabiegi, które na co dzień wykonuje kosmetyczka obejmują: pielęgnację twarzy, np. nanoszenie kremów, maseczek, robienie masażu, henny brwi i rzęs, makijaż (wieczorowy, ślubny, permanentny), zabiegi pielęgnacyjne ciała, np. masaż, hydroterapia, depilacja, zabiegi pielęgnacyjne dłoni, stóp i paznokci, np. manicure, pedicure, wydłużanie paznokci, a także zabiegi specjalistyczne, np. oczyszczanie cery trądzikowej, złuszczanie naskórka, usuwanie drobnych znamion itp.

Do zadań kosmetyczki należy także doradzanie klientom, jak dbać o cerę, jak wykonać odpowiedni makijaż, jak się odżywiać, a w przypadku kłopotów dermatologicznych zaproponowanie klientowi wizyty u specjalisty, np. dermatologa, endokrynologa, dietetyka, czy chirurga plastycznego.

Kolejnym zajęciem kosmetyczki jest sprzedawanie kosmetyków i udzielanie rad co do ich stosowania oraz wykonywanie zadań związanych z recepcją i administracją. Należą do nich przede wszystkim umawianie na spotkania i zabiegi, uzupełnianie i przechowywanie bazy klientów w komputerze, odpowiadanie na pytania telefoniczne, zamawianie potrzebnych produktów, obsługiwanie kasy fiskalnej, przyjmowanie zapłaty.

Do podstawowych obowiązków zawodowych kosmetyczki należy troska o klienta, pielęgnowanie i zapewnienie klientom dobrego samopoczucia, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dbanie o porządek w salonie oraz higieniczne stanowisko pracy i sterylność narzędzi.

Kosmetyczka w swojej pracy wykorzystuje szereg urządzeń służących pielęgnacji, w które wyposażone są zakłady kosmetyczne. Mogą to być lampy solarne, aparaty do mechanicznego oczyszczania skóry, aparaty do peelingu, aparaty do masażu, aparatura do dermabrazji, do ultradźwięków, jonoforezy, galwanizacji, urządzenie do oczyszczania skóry, endomasażu masażu wodnego, wygładzania skóry, laser do biostymulacji, urządzenia do zabiegów zwanych mezoterapią bezigłową wykonywaną za pomocą ultradźwięków lub systemem prądów leczniczych, aparaty do masażu ciała, urządzenia dezynfekujące. Korzysta również z urządzeń biurowych, przede wszystkim komputerów, drukarek, także kas fiskalnych.

Kosmetyczkę obowiązuje przestrzeganie zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę