Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Realizator filmu wideo (wideofilmowiec)

Kod: 352117
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Realizator filmu wideo realizuje samodzielnie lub z pomocą asystenta, reportaże, filmy dokumentalne, szkoleniowe, instruktażowe oraz informacyjne.

W pracy posługuje się elektroniczną techniką zapisu i obróbki obrazu na taśmie magnetycznej (techniką wideo).

Przygotowania do realizacji filmu obejmują dokumentację realiów wchodzących w zakres wybranego tematu (zapoznanie się z literaturą, ikonografią oraz innymi filmami na ten sam lub podobny temat), pisanie na tej podstawie scenariusza (a w wypadku realizacji kreacyjnych także scenopisu, który dokładnie charakteryzuje sposób i warunki wykonania zdjęć). Następny etap pracy to organizowanie planu zdjęciowego (przygotowanie dekoracji lub aranżacja wnętrza, rozmieszczenie i podłączenie do instalacji źródeł światła, kamery, mikrofonów, ustalenie przebiegu zdjęć z filmowanymi osobami itp.), przeprowadzenie próby kamerowej i oświetlenia.

Realizator samodzielnie, według własnego pomysłu, dokonuje zapisu obrazu i dźwięku

Wideofilmowiec opracowuje także koncepcję montażu i samodzielnie ją realizuje: przeprowadza selekcję nakręconego materiału, układa go - w warstwie obrazowej i dźwiękowej - tak, by uzyskać odpowiednią dramaturgię, rytm narracji, synchronizację obrazu i dźwięku, jakość techniczną, artystyczną, informacyjną, dydaktyczną. Przygotowuje również czołówkę, wgrywa napisy, wykresy, plansze, rysunki, komentarz, itp. Na zakończenie zgrywa tzw. kasetę -matkę (ostateczna wersja filmu), wykonuje odpowiednią ilość jej kopii, pokazuje gotowy materiał odbiorcy i wnosi zalecone poprawki.

Realizator musi mieć wszechstronne umiejętności zawodowe. Wykonuje on bowiem zadania, które w innych wypadkach są podzielone co najmniej pomiędzy reżysera, dźwiękowca, realizatora światła, operatora i montażystę.

Realizator filmu wideo w półprofesjonalnej firmie jest zwykle także jej właścicielem. Oprócz realizacji filmu wideo do jego zadań należy przyjęcie od klienta zamówienia, ustalenie szczegółów i terminu jego realizacji, wynegocjowanie ceny za wykonanie usługi i podpisanie umowy.

Osobiście planuje także i dokonuje zakupów niezbędnych urządzeń (statywów, mikrofonów, reflektorów, kaset wideo itp.)

Małe prywatne firmy wykonują filmy półprofesjonalnym lub nieprofesjonalnym sprzętem i takimiż technikami (SVHS, Hi-8). Są to przede wszystkim materiały o charakterze pamiątkowym, instruktażowym lub informacyjnym (np. kaseta promocyjna przedsiębiorstwa) wykorzystywane w warunkach kameralnych lub na zamkniętych pokazach (targi, konferencje). Zaletą ich jest niewielki w porównaniu z wideo profesjonalnym koszt wykonania. Ich jakość artystyczna i techniczna bywa często dużo gorsza niż w wypadku filmów profesjonalnych, gdyż niższe są kwalifikacje realizatorów - samouków, którzy oprócz tego dysponują gorszym sprzętem. Często działania związane z realizacją filmu są w tego typu firmach bardzo ograniczone, praca realizatora sprowadza się do zarejestrowania materiału i zmontowania go według standardowych wzorów - ma więc charakter usługowy i odtwórczy.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę