Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Realizator dźwięku

Kod: 352116
Inna nazwa zawodu: dźwiękowiec, inżynier dźwięku

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

ZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE

Celem pracy realizatora dźwięku jest zapewnienie odpowiedniej jakości dźwięku w procesie rejestracji, odtwarzania i transmisji dźwięku w programach telewizyjnych, radiowych, produkcjach filmowych czy nagraniach muzycznych.

Głównym zadaniem realizatora dźwięku jest rejestracja oraz edycja materiałów dźwiękowych, które służą tworzeniu zdarzeń o charakterze artystycznym. Zadanie to najczęściej realizowane jest w studiach, gdzie powstają nagrania utworów muzycznych, wokalnych, audycji oraz ścieżek lektorskich czy dubbingów oraz poza studiami w teatrach, amfiteatrach, okazjonalnych scenach oraz w terenie. Razem z reżyserem, autorem, realizator wybiera typ technologii, rodzaj sprzętu jaki zamierza zastosować orazsposób dokonania nagrania, odtworzenia czy transmisji. Każdy dźwięk instrumentu, głos ludzki czy odgłos przyrody może być edytowany co do jego wysokości, głośności, długości i barwy oraz wzbogacany o efekty specjalne. Jest to finalny, najbardziej twórczy etap produkcji dźwiękowej zwany realizacją dźwięku lub masteringiem, który ma na celu uzyskanie pożądanych efektów brzmieniowych.

Podstawowym narzędziem pracy realizatora dźwięku jest konsoleta, czyli stół mikserski, który pozwala na łączenie w całość dźwięków z wielu źródeł z jednoczesną możliwością zmiany ich parametrów i brzmienia. W swej pracy realizator korzysta obecnie z najnowocześniejszego sprzętu elektronicznego. Są to w przeważającej części komputerowe stacje robocze wyposażone w wysokiej klasy karty dźwiękowe oraz oprogramowanie do wielościeżkowej edycji dźwięku oraz symulacji urządzeń audio, np.: kompresory, procesory dźwięku, filtry i wiele innych.

Realizator dźwięku pracujący przy emisji programu radiowego lub telewizyjnego znajduje się w studiu emisyjnym i kontroluje przebieg programu na żywo. W pracy wykorzystuje konsoletę, do której docierają dźwięki z mikrofonów, w które zaopatrzeni są prowadzący i uczestnicy programu, oraz z różnego typu odtwarzaczy lub innych źródeł. Realizator miksuje dźwięki dbając o to, aby zgodnie ze scenariuszem (w radiu jest to ramówka programu) odpowiednie źródła płynnie zostały otwarte lub zamknięte w oparciu o ścieżkę czasową, włącza również nagrane wcześniej sygnały i przerywniki. W telewizji realizator dźwięku podporządkowany jest realizatorowi wizji, współpracuje również z całym zespołem emisyjnym, natomiast w radiu realizator emisji jest bardziej niezależny i od niego w dużym stopniu zależy kształt programu.

Realizator dźwięku zajmuje się również udźwiękowieniem reportaży i audycji, w tym przypadku otrzymuje od autora gotowy merytorycznie, zmontowany materiał, nad którym pracuje w sposób całościowy. Usuwa zniekształcone dźwięki i szumy lub uzupełnia brakujące, ilustruje program tłem dźwiękowym, muzyką i efektami specjalnymi, uatrakcyjnienia go pod względem artystycznym.

Kolejnym zadaniem realizatora jest konfigurowanie systemu nagłośnieniowego oraz nagłaśnianie pomieszczeń i otwartej przestrzeni w celu uzyskania właściwego brzmienia koncertów, przedstawień teatralnych czy operowych. Podobnie podczas transmisji realizator dba o właściwą jakość dźwięku docierającego za pomocą łącza telekomunikacyjnego do ośrodka radiowego lub telewizyjnego, skąd nadawany jest program.

Realizator zatrudniony w teatrze od początku uczestniczy w powstawaniu przedstawienia. W czasie prób ustala rodzaj i kolejność dźwięków w sztuce, zgrywa lub rejestruje materiały dźwiękowe, a następnie poddaje je koniecznej obróbce. W trakcie spektaklu realizuje dźwięk poprzez ustawianie jego poziomów oraz pilnowanie wejść kolejnych mikrofonów.

Specyfiką tego zawodu jest konieczność łączenia zainteresowań artystycznych i wrażliwości muzycznej z zainteresowaniami technicznymi, niezbędnymi do obsługi nowoczesnego sprzętu elektronicznego, w tym komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę