Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Montażysta dźwięku

Kod: 352109
Inna nazwa zawodu: montażysta filmowy

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja - 09.2009

Montażysta telewizyjno – filmowy jest autorem montażu obrazu i dźwięku w utworach audiowizualnych. Uczestniczy w produkcji filmowej i telewizyjnej, głównie na etapie postoprodukcji. Wnosi twórczy wkład w ostateczny kształt warstwy wizualnej i dźwiękowej utworu audiowizualnego. Sam montaż to techniczna operacja polegająca na połączeniu ze sobą co najmniej dwóch oddzielnych ujęć. Wyjściowym tworzywem dla montażysty jest nagrany materiał zdjęciowy, zbiór ujęć zarejestrowanych przez operatora, który zwykle swoją objętością znacznie przekracza planowany czas emisji filmu czy programu telewizyjnego. Zadaniem montażysty jest wybór odpowiednich ujęć i połączenie ich w sposób odpowiadający koncepcji artystycznej i programowej dzieła audiowizualnego. Właściwy montaż organizuje sekwencję scen w czasie, wpływa na tempo filmu, jego nastrój, wyraz i dynamikę. Sposób doboru ujęć, ich wybór z nagranego materiału i kreatywne ich łączenie, stanowi twórczy wkład w ostateczny kształt dzieła audiowizualnego. Praca montażysty polega na przeglądzie, analizie, wyborze i selekcji materiałów zdjęciowych oraz umiejętnym, pod względem technicznym i twórczym, ich połączeniu, zgodnym z założeniami scenariusza, scenopisu oraz wizją i zamysłem reżysera lub autora programu. Montażysta uczestniczy w produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych, reklamowych, instruktażowych, szkoleniowych, a także w produkcji szeregu innych form audiowizualnego przekazu.

Materiały robocze rejestrowane są na różnych nośnikach. Obraz może być zapisany na analogowej taśmie magnetycznej (linowa forma zapisu) lub w postaci cyfrowej na dowolnym nośniku np. karcie pamięci (nieliniowa forma zapisu). Przy produkcji filmowej wykorzystuje się światłoczułą taśmę filmową, na której materiał rejestrowany jest także liniowo.

Podstawowe zadania:

-przygotowanie nagranego materiału do montażu, zgranie go na twardy dysk komputera,

-przegląd nagranego materiału, wybór odpowiednich elementów,

-właściwy montaż - dokonanie cięć, łączenie wybranych ujęć, dodanie efektów specjalnych, dodanie grafiki i animacji, udźwiękowienie, opracowanie dialogów i efektów dźwiękowych, dodanie muzyki, lektora, wersji językowych,

-przygotowanie materiału do dystrybucji na różnych nośnikach i w różnych formatach,

-archiwizacja materiału.

Praca montażysty łączy w sobie działalność o charakterze twórczym i kreatywnym, ze znajomością technologii umożliwiających techniczną operację montażu.

Montaż może odbywać się w sposób liniowy, wykorzystywany w telewizji, polegający na montowaniu materiału wideofonicznego na magnetycznej taśmie filmowej. Polega on na sekwencyjnym „przekopiowywaniu” materiału filmowego z taśm źródłowych na taśmę docelową i wymaga przynajmniej dwóch urządzeń wideo – odtwarzającego i nagrywającego. Montaż liniowy dokonywany jest na stole montażowym wyposażonym w specjalistyczny sprzęt wymagający profesjonalnej obsługi.

Montaż nieliniowy dokonywany jest przy użyciu komputerów multimedialnych. Nagrany materiał zgrywany jest na twardy dysk komputera i za pomocą specjalnych programów, poddawany dalszej obróbce.

W przypadku światłoczułej taśmy filmowej, na której obraz zarejestrowany jest także w postaci liniowej, montaż polega na dokonywaniu mechanicznych cięć i ponownego łączenia (sklejania) za pomocą specjalnych sklejarek.

Obecnie w produkcji audiowizualnej dominuje montaż nieliniowy oparty o zaawansowane techniki komputerowe.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę