Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Tancerz

Kod: 343701
Inna nazwa zawodu: tancerka, baletnica

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

ZADANIA I CZYNNOŚCI

Tancerz  wykonuje w sposób artystyczny stworzone przez choreografa tańce i układy ruchowe solo, bądź w zespole tancerzy. Są one wykonywane  podczas przedstawień tanecznych, operowych, spektakli teatralnych, występów estradowych, widowisk oraz w filmach. Głównym zadaniem tancerza jest dostarczenie widzom przyjemnych przeżyć i doznań estetycznych.

W zawodzie tancerza istnieją różne specjalizacje – tancerz klasyczny, tancerz ludowy, czy tancerz charakterystyczny. Rodzaj wykonywanego tańca zależy od  zespołu do którego tancerz się angażuje. W operach najczęściej stosuje się technikę tańca klasycznego, w operetkach oraz teatrach muzycznych stosuje się głównie taniec towarzyski demi –klasyczny, natomiast w zespołach pieśni i tańca – taniec charakterystyczny i ludowy. Często tancerz specjalizuje się w jednym gatunku tańca będącym dla niego najwłaściwszym sposobem wyrażenia siebie oraz porozumiewania się z widzem.

 Tancerz to zawód niecodzienny, wymagający zarówno wielkiej sprawności fizycznej, jak i wrażliwości na sztukę. Aby profesjonalnie go wykonywać  tancerz musi  realizować szereg istotnych zadań zawodowych. Ważnym elementem jego pracy jest utrzymywanie stałej sprawności ciała poprzez wykonywanie samodzielnie lub pod kierunkiem pedagoga baletu odpowiednich ćwiczeń ruchowych. Tancerz musi pracować nawet po 10 godzin dziennie. Poza doskonaleniem sprawności fizycznej musi on rozwijać osobowość twórczą poprzez własną inwencję i pracę artystyczną. Wykonując różnego rodzaju układy choreograficzne, tancerz niejednokrotnie odgrywa zadania aktorskie i pantomimiczne, dając w ten sposób  wyraz indywidualnej interpretacji kreowanej przez siebie postaci.

Praca tancerza oparta jest na ścisłej współpracy z  innymi osobami, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu - partnerem, zespołem, scenografem czy choreografem. Tancerz musi współpracować z nimi przy tworzeniu koncepcji układu ruchowego, konsultować projekty kostiumów, podporządkowując się jednocześnie  wizji reżysera, choreografa i innych osób odpowiedzialnych za całość spektaklu.

Niezwykle ważne w pracy tancerza są elementy pomocnicze, takie jak kostiumy, dekoracje i światła. Wizerunek sceniczny tancerza kreowany jest poprzez strój, czyli kostium współgrający z charakterem tancerza. Rodzaj i charakter kostiumów pomagają widzowi odróżnić postaci na scenie,  a także dodają blasku całemu przedstawieniu. Kostiumy muszą być wygodne i nie krepujące ruchów, bardzo estetyczne i zgodne z koncepcją choreografa współpracującego ze scenografem. Niezwykle ważne są dekoracje, utrzymane w tej samej konwencji co kostium. Nie mogą przeszkadzać tańczącym w ruchu, a widzom w odbiorze, muszą współgrać z atmosferą akcji scenicznej. Konieczne jest zachowanie dużej, wolnej przestrzeni. Niezwykłą rolę odgrywa światło, które potęguje urok przedstawienia i tworzy odpowiedni klimat sceniczny. Wszystkie te elementy pomocnicze składające się na całościowy efekt pracy  muszą ze sobą współgrać i wzajemnie się uzupełniać.

Do zadań tancerza należy również wykonywanie charakteryzacji własnej twarzy i ciała odpowiednio do zaprojektowanej scenografii oraz układu choreograficznego.

Praca tancerza, polegająca na pokazie technik tanecznych ma również cele wychowawczo- dydaktyczne. W związku z tym tancerz często bierze udział w przedsięwzięciach artystycznych na potrzeby telewizji, w przekazie bezpośrednim i do późniejszego odtwarzania. Do dodatkowych zajęć zawodowych tancerza należy również prowadzenie zajęć dydaktycznych w zakresie swojej specjalności. Ogromną popularnością cieszą się warsztaty najróżniejszych technik tańca prowadzone przez dyplomowanych tancerzy, organizowane między innymi w Poznaniu, Bytomiu czy  Lądku Zdroju.

Tancerze to artyści należący do elit środowisk artystycznych. Prestiż tego zawodu jest wysoki, choć nie zawsze towarzyszy mu równie wysoki status finansowy. Bardzo ciekawa kariera, liczne wyjazdy zagraniczne, kontakty  z mediami i  popularność pozwalają umieścić ten zawód wysoko w hierarchii społecznej.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę