Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Rzeczoznawca

Kod: 331503
Inna nazwa zawodu: ekspert, specjalista, znawca

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja - 09.2009

ZADANIA I CZYNNOŚCI

Głównym celem pracy rzeczoznawcy jest wydawanie opinii i sporządzanie ekspertyz w dziedzinie, w której się specjalizuje. Podstawowe zadania wykonywane przez rzeczoznawców są zróżnicowane w zależności od posiadanej specjalizacji. Wyróżnić można wiele specjalizacji w tym zawodzie, np.: rzeczoznawca komunikacyjny (samochodowy), majątkowy, ds. daktyloskopii, ds. jakości mebli, ds. broni i amunicji, ds. badania tekstu czy ds. fonoskopii. Zupełnie inna jest specyfika pracy każdego z tych specjalistów.

Rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyceny nieruchomości, tj. budynków mieszkalnych, usługowych, hal produkcyjnych, a także szacuje wielkość szkód nieruchomości. Określa nie tylko wartość nieruchomości, ale też maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością. Rzeczoznawca może określić wartość nieruchomości do różnych celów. Najczęstszymi są: ustalenie ceny kupna-sprzedaży, wielkości zabezpieczenia kredytu, wielkości opłaty skarbowej, czy też obliczenie odszkodowania za szkody. Rzeczoznawca majątkowy ustala również, jakie i komu przysługują prawa do nieruchomości, dokonuje analizy rynku mającej na celu wyłonienie tych czynników, które wpływają na wartość nieruchomości. Na tej podstawie dokonuje wyboru sposobu określenia wartości nieruchomości. Weryfikuje i sprawdza aktualność i wiarygodność dokumentów otrzymanych od zleceniodawcy, poczym określa wartość nieruchomości. Następnie rzeczoznawca sporządza na piśmie opinię o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego. Do operatu szacunkowego dołącza się dokumenty wykorzystywane przy jego sporządzaniu, np.: dokumentację fotograficzną, aktualny odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej.

Zupełnie inaczej wygląda praca rzeczoznawcy komunikacyjnego. Specjalista w tej dziedzinie dokonuje oględzin pojazdów, wydaje opinie z zakresu uszkodzeń pojazdów po awariach i wypadkach pojazdów, a także sporządza wyceny oraz kalkulacje napraw pojazdów. W celu dokładnych oględzin uszkodzonego pojazdu rzeczoznawca udaje się na miejsce, gdzie on stacjonuje. W przypadku, gdy pojazd ma mniejsze uszkodzenia i może poruszać się po drogach, zdarza się, że to kierowca przyjeżdża do rzeczoznawcy. W przypadku awarii bądź wypadku drogowego rzeczoznawca dokonuje identyfikacji pojazdu, tzn. określa typ pojazdu, numer, pojemność i moc silnika, numer rejestracyjny oraz sporządza dokumentację fotograficzną. Po uzyskaniu tych informacji wydaje ekspertyzę powypadkową, która zawiera takie dane, jak dokładna identyfikacja pojazdu, ustalenie uszkodzeń pojazdu, wskazanie części nadających się do naprawy oraz części konieczne do wymiany. Opinia może dodatkowo zawierać kosztorys naprawy, tzn. informacje dotyczące kosztu naprawy lub wymiany uszkodzonych części pojazdu.

Podstawowym zadaniem rzeczoznawcy ds. daktyloskopii jest wykonywanie ekspertyz daktyloskopijnych, które polegają na identyfikacji śladów linii papilarnych. Bada on ślady odcisków palców pobranych z miejsca przestępstwa, a następnie zajmuje się ich identyfikacją. Praca ta jest wykonywana zarówno w miejscu przestępstwa, gdzie następuje pobranie śladów linii papilarnych, jak i w laboratoriach, gdzie dokonuje się ich identyfikacji.

Rzeczoznawca ds. jakości mebli wydaje opinie o jakości mebla na podstawie wcześniejszych jego oględzin.

Rzeczoznawca ds. fonoskopii zajmuje się identyfikacją osoby na podstawie analizy mowy, identyfikacją urządzeń nagrywających oraz odczytywaniem niewyraźnych zapisów zarejestrowanych na takich urządzeniach. Sprawdza też autentyczność nagrania poprzez ustalenie, czy dane nagranie zostało zarejestrowane w konkretnym miejscu.

Rzeczoznawca ds. broni i amunicji poprzez jej badanie, określa m.in. dane techniczne dotyczące broni oraz jej rodzaju. Dostarcza informacji na temat pochodzenia broni oraz czy dana broń była użyta w przestępstwach.

Rzeczoznawca ds. badania tekstu wykonuje ekspertyzy pisma ręcznego, dzięki którym możliwa jest identyfikacja danej osoby, a także ustalenie autentyczności dokumentów. Badanie pisma drukowanego pozwala na sprawdzenie, z jakiej serii pochodzą dane dokumenty (np. prawo jazdy) oraz na zabezpieczenie druków i banknotów przed fałszerstwem.

Rzeczoznawcy, niezależnie od specjalizacji, w swojej pracy korzystają z urządzeń przetwarzania danych (komputerów), przyrządów pomiarowych (suwmiarek), a także aparatów fotograficznych. Rzeczoznawcy ds. daktyloskopii poza tymi narzędziami posługują się często mikroskopem i lupą.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę