Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Redaktor programowy

Kod: 264204
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.ZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE

Zadania zawodowe redaktora programowego to przede wszystkim opracowanie koncepcji programów telewizyjnych, audycji radiowych czy wydania gazety oraz nadzór nad ich realizacją. Redaktor programowy decyduje o doborze tematów, treści, tekstów, które wypełnią określony czas antenowy lub kolumny gazet oraz formy, w jakiej się ukażą. Redaktora programowego można krótko scharakteryzować jako „administratora” czasu programowego w telewizji i radiu lub powierzchni w gazetach i czasopismach. Osoba taka musi wybrać problemy i formy ekspresji odpowiednio do kręgu odbiorców, których uwagę mają przyciągnąć redagowane media. Redaktor programowy omawia z dziennikarzami ich pomysły, dotyczące tematu i formy oraz podejmuje ostateczną decyzję o publikacji.

W swojej pracy, aby podejmować trafne decyzje, redaktor korzysta także z badań opinii społecznej. Na ich podstawie układa też tzw. ramówkę, czyli określa charakter i godziny emisji różnych programów, tak żeby trafić z nimi do jak najszerszej publiczności. Redaktor programowy nie tylko ocenia składane mu propozycje tematów i pomysły, ale też sam wyszukuje tematy i tworzy koncepcje różnych programów, czy artykułów i zleca ich realizację. Ze względu na wspomniane obowiązki, redaktora programowego cechować powinna przede wszystkim umiejętność inspirowania innych i duża otwartość na pojawiające się pomysły. Bezwarunkowo osoba zajmująca stanowisko redaktora powinna posiadać wysokie kompetencje komunikacyjne oraz zdolność współpracy i postępowania z ludźmi. W tym zawodzie niezbędna jest rzetelna wiedza warsztatowa, wyrobiony zmysł krytyczny, znakomita intuicja i wielka wyobraźnia. Redaktor programowy powinien mieć również własne, dobrze oceniane dokonania twórcze. W zawodzie tym trzeba bowiem cieszyć się znacznym autorytetem.

Do zadań redaktora programowego należy również prowadzenie i nadzorowanie dokumentacji, uczestniczenie w kolegium programowym, bieżący nadzór nad pracą dziennikarzy, w zakresie prawidłowości i profesjonalizmu wykonania przydzielonych im zadań. Obowiązki redaktora programowego różnią się zależnie od struktury organizacyjnej oraz rodzaju medium. Największe kompetencje ma dyrektor programowy, który odpowiada w telewizji i radio za politykę programową całej stacji lub kanału, natomiast w prasie funkcję dyrektora programowego często pełni redaktor naczelny. Dyrektor programowy wyznacza zasadnicze linie zainteresowań stacji (kanału) i ostatecznie akceptuje projekty. Redaktorzy programowi na niższych szczeblach zarządzania (w telewizji tzw. redaktorzy programujący) - według tych wytycznych - inspirują własny zespół i autorów zewnętrznych do składania projektów programów. W stacjach radiowych posiadających centralę i oddziały redaktor programowy oddziału odpowiada jedynie za część audycji dotyczących tematyki lokalnej (Np. serwisy informacyjne), natomiast ogólna ramówka - w tym dobór utworów muzycznych - pozostaje w gestii centrali stacji. Najistotniejszą rolą redaktorów programowych jest umiejętne dbanie o rozwój projektu w różnych fazach jego realizacji. Redaktor programowy ma być twórczym partnerem autora, najpierw w procesie krystalizowania się koncepcji, a potem w kolejnych fazach jej urzeczywistniania.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę