Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Radca prawny

Kod: 261103
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

ZADANIA I CZYNNOŚCI ROBOCZE

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu szeroko rozumianej pomocy prawnej różnym podmiotom (przedsiębiorstwom, organom administracji państwowej i samorządowej, spółkom). Pomoc ta polega na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, wydawaniu opinii prawnych oraz zastępstwie prawnym i procesowym we wszystkich sprawach, z wyjątkiem postępowania karnego i postępowania w sprawach o przestępstwo skarbowe.

Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego określa ustawa o radcach prawnych, wielokrotnie nowelizowana.

Status radcy prawnego na przestrzeni kilku lat został znacząco rozszerzony i obejmuje uprawnienia do występowania przed sądami i organami, nie tylko w sprawach administracyjnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych i sądowo-administracyjnych, ale także w sprawach rodzinnych i obrony w sprawach o wykroczenia. Powoduje to, że zawody radcy prawnego i adwokata niewiele się między sobą różnią. Radca prawny podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi.

Miejsce pracy oraz forma zatrudnienia determinuje zakres działania oraz zadania radcy prawnego.

Radca prawny może prowadzić własną działalność gospodarczą – kancelarię prawniczą. Klientami takiej kancelarii są przeważnie osoby fizyczne, przedsiębiorcy i mniejsze firmy, które nie zatrudniają prawnika na stałe.

W swojej kancelarii radca prawny nie tylko udziela porad, ale świadczy pomoc w zakresie formułowania pism procesowych, umów, statutów i regulaminów a także innych dokumentów w różnych dziedzinach prawa. Ponadto może reprezentować swojego klienta przed sądem, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, w sprawach niezastrzeżonych dla adwokata.

Zatrudniony w firmie radca prawny stosownie do jej wielkości, pracuje samodzielnie lub w zespole radców prawnych, zorganizowanym najczęściej jako wyodrębniony dział lub dział organizacyjno- prawny. Doradza osobie odpowiedzialnej za jednostkę działania zgodne z obowiązującymi przepisami, eliminując tym samym niekorzystne konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów lub błędnej ich interpretacji. Ponadto radca czuwa nad prawidłowym stosowaniem prawa w działalności firmy i stara się zapobiegać występowaniu jakichkolwiek uchybień, informując o wszelkich zmianach w przepisach. Radca prawny analizuje też pod względem prawnym zawierane przez daną jednostkę umowy, zwłaszcza umowy handlowe, a także różne umowy nietypowe o znacznej wartości. Doradza też w różnorodnych kwestiach z zakresu prawa pracy.

Radca prawny współuczestniczy lub prowadzi negocjacje i rokowania, a w razie potrzeby reprezentuje swojego klienta przed sądem, urzędem lub innym organem orzekającym.

W organach państwowych lub samorządowych radca prawny wykonuje pomoc prawną pracując w komórce lub jednostce organizacyjnej, w biurze, w wydziale lub na wyodrębnionym stanowisku ds. prawnych, podległym bezpośrednio kierownikowi tego organu. Niezależnie od podanych wyżej zadań, opiniuje projekty aktów prawnych wydawanych przez daną jednostkę organizacyjną oraz dba o ich zgodność z przepisami wyższego rzędu, aktualizuje rejestr wydawanych aktów prawnych. Może też uczestniczyć w uzgadnianiu aktów prawnych wydawanych przez inne organy.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę