Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Inżynier telekomunikacji

Kod: 215301
Inna nazwa zawodu: inżynier łączności

Zadania i czynności

Inżynier telekomunikacji zajmuje się projektowaniem, monitorowaniem, wdrażaniem i eksploatacją systemów, sieci i usług telekomunikacyjnych. Swoje zadania może realizować poprzez wykonywanie prac projektowo-konstruktorskich i badawczych sprawowanie funkcji kierowniczych, a także prowadzenie działalności akademickiej w tym zakresie.

W zależności od zajmowanego stanowiska oraz miejsca wykonywania pracy do zadań inżyniera telekomunikacji należy: dostarczanie i utrzymanie usług szerokopasmowych, usług głosowych i transmisji danych do klienta, wymiana sprzętu oraz uruchamianie nowych systemów, dostarczanie nowych technologii do klienta np. sieci bezprzewodowej, dostarczanie usług, nadzór nad naprawą uszkodzeń trudnousuwalnych oraz nadzór nad sprawnym funkcjonowaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Inżynier telekomunikacji współpracuje z producentami i biurem rozwojowym w zakresie projektowania rozwiązań telekomunikacyjnych, posługiwania się aparaturą pomiarową. Dokonuje kontroli i nadzoru służb eksploatacyjnych. Zajmuje się również administrowaniem zasobami sieci oraz zapewnieniem pełnej funkcjonalności i sprawności funkcjonowania sieci telekomunikacyjnej. Do obowiązków inżyniera należy także: prowadzenie dokumentacji sieci oraz ewidencji zajętości zasobów sieciowych, prowadzenie sprawozdawczości w zakresie zasobów sieci, udział w opiniowaniu dokumentacji projektowych realizowanych dla firmy, udział w negocjacjach umów związanych z serwisem urządzeń i sieci oraz umów na dostawę urządzeń telekomunikacyjnych, a także monitorowanie realizacji usług serwisowych świadczonych przez firmy zewnętrzne, prowadzenie paszportyzacji i ewidencji sieci, dokonywanie okresowych pomiarów, przeglądów elementów sieci. W przypadku inżynierów, którzy zatrudniani są do obsługi jednej firmy, do ich zadań należy zapewnienie stałej, nieprzerwanej łączności telefonicznej w firmie, a co za tym idzie, nadzór central telefonicznych, eksploatacja urządzeń łączności cyfrowej, usuwanie awarii, dbanie o należyty stan urządzeń, narzędzi i sprzętu technicznego, udzielanie instruktażu w zakresie obsługi i eksploatacji.

Inżynier telekomunikacji zatrudniony na stanowisku wykładowcy-nauczyciela akademickiego zajmuje się prowadzeniem zajęć dydaktycznych, wykładów, laboratoriów w zakresie telekomunikacji i dziedzin pokrewnych.

Wykonując te czynności inżynier telekomunikacji posługuje się w swojej pracy takimi narzędziami jak: telefon, komputer, specjalistyczna aparatura pomiarowa, specjalistyczne oprogramowanie, poczta elektroniczna i Internet.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę