Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Inżynier transportu drogowego

Kod: 214917
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja - 09.2009

Inżynier transportu o specjalności logistyka jest specjalistą w dziedzinie ekonomii przedsiębiorstw i handlu, zajmującym się zarządzaniem procesem planowania, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przepływu towarów od producenta do konsumenta. Poza zadaniami związanymi z przemieszczaniem masy towarowej, logistyk również planuje i organizuje bezpieczny, wygodny i szybki transport osób, zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.

Podstawowym celem pracy logistyka jest obniżenie kosztów operacyjnych firmy tak, aby firma mogła bezproblemowo realizować swoją strategię oraz zapewnienie korzyści w postaci większego udziału w rynku lub większego dochodu. Głównym zadaniem logistyka jest więc „zapewnienie dostępności właściwego produktu we właściwej ilości, we właściwym czasie, właściwej jakości, właściwym miejscu, właściwemu klientowi we właściwej cenie”.

Podczas wykonywania zadań zawodowych inżynier transportu podejmuje działania logistyczne, dotyczące efektywności zaopatrzenia i zbytu, spedycji czy gospodarki magazynowej. Działania logistyczne mogą obejmować obsługę klienta, tj. zbieranie zamówień, przyjęcie towarów od dostawców, kompletowanie i wydawanie towarów, a także dotyczyć prognozowania popytu, kontroli zapasów magazynowych, składowania towarów. W zależności od miejsca zatrudnienia inżynier transportu – logistyk może być również odpowiedzialny za obsługę serwisową klientów czy organizację przepływu części zamiennych, odbiór urządzeń do naprawy i ponowną wysyłkę.

Obowiązki inżynierów transportu różnią się w zależności od wielkości firm, ich organizacji i struktur. W niewielkich przedsiębiorstwach wszystkie funkcje logistyczne może wykonywać jedna osoba, natomiast w dużych firmach istnieją najczęściej całe zespoły zajmujące się logistyką. Największy zakres zadań logistycy posiadają w zakładach produkcyjnych, gdzie odbywają się wszystkie fazy procesu logistycznego: od zaopatrzenia, przez produkcję do zbytu. Zadania zawodowe logistyków uzależnione są również od stanowisk, jakie zajmują w zatrudniających ich firmach.

Inżynierowie transportu zatrudnieni na stanowisku specjalisty ds. logistyki wykonują wszelkie czynności związane z transportem oraz magazynowaniem towarów i półproduktów.. To znaczy, podejmują decyzje dotyczące przemieszczania towarów, komponentów i półproduktów, rozwiązują problemy związane z transportem, odprawami celnymi, oraz bieżące, zajmują się redukcją kosztów, w tym kosztów transportu i magazynowania. Dbają również o właściwe wykorzystanie powierzchni magazynowych i floty transportowej przedsiębiorstwa. Odpowiadają za terminowe dostawy do klientów i monitorują stan realizacji zamówień. Planują zamówienia i koordynują dostawy. Sporządzają raporty dla potrzeb firmy i sprawdzają ich zgodności z procedurami. Biorą czynny udział w planowaniu produkcji i optymalizacji zakupów tak, aby zapewnić ciągłość procesu produkcyjnego.

Nieco odmienną specyfikę pracy ma inżynier transportu pracujący na stanowisku logistyka. Jego zadania zawodowe związane są wówczas z pozyskaniem i organizacją środków transportu do wywozu towarów, a także planowaniem i optymalizacją tras samochodów dostawczych. Poza tym logistyk ten weryfikuje i negocjuje warunki realizacji zleceń transportowych i rozlicza zrealizowane usługi transportowe. Ważnym elementem pracy na tym stanowisku jest również współpraca z klientami, dostawcami oraz przewoźnikami zarówno w kraju, jak i za granicą. Liczą się szybkie i trafne decyzje.

Pracując na stanowisku specjalisty ds. transportu, inżynier transportu zarządza flotą samochodową, optymalizuje i kontroluje jej koszty, realizuje zlecenia transportowe oraz organizuje transport. Prowadzi analizy rynku dostawców, usług, pojazdów samochodowych oraz dokumentację eksploatacyjną parku samochodowego, utrzymuje stałe kontakty z przewoźnikami i klientami oraz pracownikami innych wydziałów.

Do zadań dyrektora (kierownika) transportu należy natomiast koordynacja i organizacja pracy działu, czy podległych wydziałów, analiza kosztów i organizacja transportu, planowanie działań optymalizujących koszty transportu, monitorowanie procesu transportu i bezpośrednie raportowanie do Zarządu, czy kierownictwa wyższego szczebla. Poza tym zatrudniony na tym stanowisku logistyk, odpowiada za otrzymanie koncesji na przewóz towarów niebezpiecznych, decyduje o zakupie samochodów, ich wyposażenia, ciągników, naczep (tablice ADR, TIR), a także dokonuje oceny przewoźników oraz analizy kwalifikacji podwładnych.

Zauważalną tendencją stało się, że firmy, obniżając koszty, zaczęły przekazywać zadania z zakresu logistyki zewnętrznym agencjom na zasadzie outsourcingu. Redukując liczbę zatrudnionych logistyków, firmy nie chcą jednak zupełnie pozbywać się kontroli nad dostawami i transportem, zostawiają więc w firmie przynajmniej jednego z nich, jako tzw. logistyka wewnętrznego. Do jego zadań należy wówczas wynajmowanie samochodów do przewozu towarów od firmy przewozowej, a także decydowanie o trasach dostaw i ustalanie ich harmonogramów. Jako tzw. logistyk zewnętrzny, inżynier transportu pracuje w wyspecjalizowanej agencji obsługującej równocześnie kilka przedsiębiorstw, gdzie zajmuje się przesyłką wyrobów między klientami. Planuje oraz koordynuje przepływ produktów według życzenia klienta oraz pomaga dobrać odpowiedni rodzaj taboru.

W swojej pracy logistyk wykorzystuje komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu, drukarkę, faks, kserokopiarkę, telefon.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę