Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Inżynier poligrafii

Kod: 214909
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Inżynier poligraf planuje, organizuje i nadzoruje procesy produkcyjne podstawowego asortymentu wyrobów poligraficznych, takich jak: wydawnictwa periodyczne: gazety i czasopisma, wydawnictwa nieperiodyczne: książki, broszury, druki okolicznościowe, tzw. akcydensy: formularze, blankiety listowe i rachunkowe, bilety, paragony, czeki kasowe,. oraz galanterii papierniczej: afisze, plakaty, pocztówki, kalendarze, papeterie, wizytówki, foldery, nalepki itp.

Praca inżyniera poligrafii jako specjalisty ds. nadzoru i technologii polega na planowaniu procesu produkcyjnego, dobieraniu materiałów, sprzętu i urządzeń niezbędnych do wykonania wyrobu poligraficznego, nadzorze nad dyscypliną technologiczną, minimalizowaniu kosztów wykonania, zapewnieniu rentowności produkcji i zakładu, przestrzeganiu warunków ekologicznych i bhp.

Procesy technologiczne w poligrafii, których efektem końcowym są książki, gazety, plakaty, kalendarze, obejmują trzy etapy: przygotowanie formy drukarskiej, druk i procesy wykończeniowe.

W przygotowaniu formy drukarskiej bardzo ważne są procesy składu. Obecnie składanie ręczne tekstów z pojedynczych, ruchomych czcionek jest wypierane prawie w zupełności przez skład maszynowy: linotypowy (skład wierszowy) i monotypowy (skład czcionkowy), a w najnowszych technologiach przez skład fotograficzny i komputerowy. W składaniu tekstu najważniejszą rolę odgrywa technolog. Ustala on, jaki ma być krój pisma, jaki margines, wielkość kolumny, czyli rozplanowuje ułożenie tekstu, wykresów, zdjęć, tabel i in. - we współpracy z wydawcą.

Inżynier poligraf planuje i organizuje drukowanie na maszynach poligraficznych, a więc odpowiada za drugi etap procesu technologicznego. Najbardziej rozpowszechnioną metodą i druku jest offset, czyli technika druku płaskiego, zwykle wielobarwnego, w którym miejsca drukujące i nie drukujące formy drukarskiej znajdują się na jednej płaszczyźnie. Inne techniki druku to: druk wklęsły - miejsca drukujące formy znajdują się poniżej miejsc nie drukujących: farba znajduje się w zagłębieniach formy drukowej, i druk wypukły, tzw. typograficzny - miejsca drukujące znajdują się powyżej miejsc nie drukujących: farba pokrywa tylko miejsca wypukłe formy drukowej. W zależności od asortymentu, który ma być wydrukowany, inżynier poligraf planuje zastosowanie określonych maszyn, urządzeń i technologii. Zleca także zastosowanie innych technik druku (np. druk sitowy). Dobiera materiały do druku i oprawy: papier, farby, metal drukarski i inne niezbędne materiały. W zależności od wymagań zleceniodawcy w opisie technologicznym procesu drukowania zaleca stosowanie różnego rodzaju papieru, takiego jak: papier drukowy zwykły, na druki akcydensowe, papier gazetowy, afiszowy, ilustracyjny, mapowy, banknotowy, wartościowy, znaczkowy, papier i karton offsetowy, papier wklęsłodrukowy. Zleca przygotowanie farb drukarskich o różnorodnych odcieniach. Kontroluje zgodność wydruku, wykonywanych reprodukcji i in. z projektem.

W metodyce technologicznej procesu drukowania ustala wzajemne proporcje składników metalu drukarskiego, np. ołowiu, antymonu, cyny. Ustala konieczność zastosowania innych materiałów, np. cynku do produkcji klisz chemigraficznych, mas plastycznych, kauczuku, polichlorku winylu i określa normy zużycia tych materiałów. Opracowuje i wdraża nowe technologie związane z procesami wykończeniowymi książek, broszur i czasopism. Zaleca stosowanie opraw w postaci: kartonowej miękkiej lub twardej, obciągnięcia skórą, płótnem, materiałami skóropodobnymi, z zaleceniem użycia kleju, nici, drutu, oraz inne metody uatrakcyjnienia wyrobu np. przez lakierowanie, laminowanie, wyciskanie napisów, ornamentów i in.

Opracowuje i wdraża nowe technologie przygotowywania form światłodrukowych (fleksograficznych) i nadruków.

Dobiera urządzenia i sprzęt do wykonania zleconego wyrobu. Poszukuje nowych technologii i surowców, które mogą skrócić i usprawnić cykl produkcyjny.

Inżynier poligraf, jako właściciel lub pracownik firmy prywatnej, zbiera zlecenia na wykonywanie wyrobów poligraficznych, organizuje pracę wszystkim zatrudnionym i spełnia czynności nadzorujące pracę. Prowadzi rozliczenia finansowe zgodnie z obowiązującymi przepisami o działalności gospodarczej.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę