Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Inżynier inżynierii chemicznej

Kod: 214501
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Inżynier chemik zajmuje się przemysłową produkcją różnorodnych substancji chemicznych. W pracy przemysłowej kieruje on procesami technologicznymi, w wyniku których otrzymuje się związki chemiczne niezbędne w życiu codziennym: leki, tworzywa sztuczne, nawozy, farby i lakiery, włókna syntetyczne, paliwa, detergenty i tłuszcze, celulozę, papier i inne.

Podstawowym zadaniem i obowiązkiem inżyniera pracującego w przemyśle chemicznym jest: projektowanie aparatury technologicznej, nadzorowanie procesu technologicznego w zakładzie przemysłowym i wdrażanie nowych technologii. Kieruje on pracą techników i aparatowych, przygotowuje dokumentację technologiczną, kontroluje parametry procesu technologicznego oraz jakość surowców i otrzymywanych produktów.

Ważnym zadaniem inżyniera chemika jest dbanie o to, by pracownicy przestrzegali przepisów bhp. Do jego obowiązków należy też ochrona środowiska naturalnego przed odpadami: ściekami, pyłami, gazami itp.

Inżynier chemik odpowiada za wykonywanie produkcji zgodnie z planem zakładu. W zależności od profilu produkcji jest odpowiedzialny za jakość wyrobów: środków farmaceutycznych, kauczuku i gumy, produktów przerobu ropy naftowej, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, detergentów i tłuszczów itd. Projektuje układy technologiczne do produkcji przemysłowej różnych substancji chemicznych. Organizuje i bezpośrednio nadzoruje przebieg procesu technologicznego, dbając o zachowanie odpowiedniego reżimu produkcji. Nadzoruje całość prac związanych z procesem technologicznym, współpracuje z dyrekcją i załogą i z innymi zakładami o podobnym profilu. Wprowadza do procesów technologicznych innowacje i rozwiązania racjonalizatorskie. W nowoczesnym przemyśle chemicznym wdraża

automatyzację i komputeryzację.

Inżynier chemik może też pracować jako pracownik naukowy, zajmujący się badaniami w zakresie nowych technologii i teorii naukowych. Teorie te wdraża próbnie do praktyki przemysłowej. Może też być zatrudniony jako pracownik badawczo-techniczny, którego zadaniem jest rozwiązywanie określonych problemów związanych z danym procesem technologicznym. Zapoznaje się wtedy z literaturą, projektuje i buduje układy badawcze, przeprowadza badania, opracowuje wyniki i wdraża je do praktyki.

Do jego czynności roboczych należy: projektowanie i organizowanie produkcji, kontrolowanie załogi i kierowanie jej pracą, badanie i ocena jakości produktów.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę