Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Inżynier mechanik – maszyny i urządzenia do obróbki metali

Kod: 214402
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

Inżynier mechanik zajmuje się konstruowaniem urządzeń mechanicznych, ich produkcją oraz naprawą. Jest to stary zawód. W początkowym okresie był zawodem ogólnym – bez żadnej specjalności. Rozwój techniki i technologii oraz nauk matematyczno-przyrodniczych  spowodował, że obecnie w zawodzie tym skupionych jest kilkadziesiąt specjalności, powiązanych w różnym stopniu z innymi zawodami.

Do zadań inżyniera mechanika należy projektowanie procesów technologicznych, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu i zmian modernizacyjnych, konstruowanie specjalistycznych narzędzi przyrządów, uchwytów itp., aktualizacje dokumentacji techniczno – ruchowych maszyn i urządzeń. Inżynier mechanik sprawuje nadzór techniczny na powierzonymi mu maszynami i urządzeniami, dba o ich bieżące utrzymanie, dobry stan techniczny, odpowiednią ich eksploatację i konserwację, modernizację, wprowadzanie ulepszeń i przystosowanie maszyn i urządzeń do aktualnych potrzeb produkcyjnych w firmie. Dba także o to, aby maszyny i urządzenia spełniały wymogi w zakresie bezpieczeństwa ich eksploatacji. Ponadto sprawuje nadzór nad poprawnym działaniem maszyn i urządzeń oraz bezpiecznym i prawidłowym wykorzystaniem aparatury kontrolno – pomiarowej, sterującej, regulującej, przekaźnikowej itp.

Inżynierowie mechanicy stanowią najliczniejszą grupę wśród osób z wyższym wykształceniem technicznym. Wymaga się od nich gruntownej i na bieżąco uzupełnianej wiedzy specjalistycznej i ogólnej (głównie z zakresu fizyki, mechaniki i matematyki).

Inżynier mechanik zajmujący się projektowaniem technicznym, winien posiadać wyobraźnię przestrzenną, uzdolnienia do prac technicznych i manualnych oraz wytrwałość w poszukiwaniu pożądanych rezultatów swojej pracy.

Inżynier mechanik zatrudnienie może znaleźć w różnych gałęziach przemysłu i dalej się specjalizować. Związane jest to z typami maszyn i urządzeń, z którymi ma do czynienia w swojej pracy zawodowej. W jego pracy dominują czynności niezrutynizowane, nieprzewidywalne i zmieniające się.

Inżynier mechanik bardzo często pracuje w zespole, pełniąc funkcje kierownicze, np. głównego mechanika czy głównego konstruktora. Od inżyniera mechanika wymaga się dobrej znajomości obsługi komputera oraz specjalistycznych programów komputerowych, a coraz powszechniej oczekuje się także posiadania umiejętności komunikowania się w języku obcym, najczęściej angielskim i niemieckim, w tym znajomości obcojęzycznych określeń technicznych używanych w danej branży.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę