Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Rękawicznik

Kod: 753108
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Rękawicznik, to rzemieślnik wykonujący rękawiczki różnego rodzaju i przeznaczenia ze skóry, materiałów skóropodobnych i włókienniczych. Mogą to być rękawiczki galanteryjne zimowe, przejściowe i letnie oraz specjalne: robocze, ochronne, sportowe, np. bokserskie, hokejowe.

Zadania rękawicznika obejmują cały proces wytwarzania rękawiczki: odpowiednie przygotowanie skóry (lub innego materiału), sporządzenie planu elementów rękawiczki i wykonanie modelu, wycinanie elementów, szycie, wykańczanie, a także naprawa bądź renowacja rękawiczek w ramach usług.

Obecnie, gdy istnieją już tylko prywatne pracownie rękawiczek, w zakres czynności rękawicznika wchodzi zakup surowca. Sam proces wytwarzania zaczyna się od przygotowania surowca, czyli nawilżenia skóry, a następnie jej naciągania (ręcznego) i wygładzania za pomocą specjalnego struga, a potem wałka. Kolejna czynność, to planowanie wykroju, cięcie materiału na szpalty (kawałki skóry, z których wycina się elementy rękawiczki), a następnie krojenie według wcześniej przygotowanego szablonu. Gotowe elementy zszywa się za pomocą specjalnej maszyny do szycia, i następnie montuje się elementy wykończenia: zakłada butony za pomocą dziurkacza, zaciąga depesy (wewnętrzne mankiety) i prasuje na elektrycznej prasowalnicy.

W wypadku rękawic zimowych, bądź specjalnych (np. sportowych), należy wykonać nabijanie wełną lub wypełnienie rękawic jakimś innym materiałem. Końcowym etapem jest lamowanie, powtórne prasowanie i wreszcie numerowanie (suwmiarką) czyli klasyfikacja według wielkości za pomocą numeratora.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę