Wykaz zawodów - Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie


Nagłówek

Wykaz zawodów - Doradca 2000

Model / modelka

Kod: 524101
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Głównym celem pracy modelki jest zainteresowanie odbiorcówprezentowanymi przez nią produktami, które najczęściej przeznaczone są do sprzedaży. Wykorzystując swoje uzdolnienia i wygląd zewnętrzny, modelka reklamuje produkty na zlecenie producentów lub instytucji wyspecjalizowanych w promocji i reklamie. W trakcie pokazów mody, modelka prezentuje stroje oraz dodatki (buty, paski, torby, kapelusze), poruszając się po scenie lub po specjalnie przygotowanym podeście (tzw. wybiegu) według przygotowanej na próbach choreografii. Modelka ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich próbach poprzedzających pokaz mody, a także podporządkować się wymaganiom osób zajmujących się jej wyglądem podczas pokazów (tzw. stylistów) co do makijażu i fryzury.

Wyboru prezentowanych strojów dokonują stylista lub reżyser pokazu, a modelka zobowiązana jest wystąpić w strojach przez nich wskazanych bez względu na jej osobiste preferencje. Podczas "chadzania" w trakcie pokazu modelka stara się zwrócić uwagę publiczności na prezentowaną przez siebie odzież lub dodatki.

Modelki biorąrównież udział w pokazach fryzur lub makijażu, a także w pokazach handlowych, odbywających się w sklepach i salonach mody, skierowanych do wybranej grupy klientów i handlowców Mają swój udział również w procesie projektowania i szycia strojów. Podczas przymiarek z udziałem modelki krawcy i projektanci ulepszają formę tworzonego stroju.

Inną formą reklamy produktu z udziałem modelki są zdjęcia reklamowe rozpowszechniane na opakowaniach produktu, w prasie, katalogach firmowych, w sklepach(ulotki, plakaty, standy)i ulicach(duże plakaty tzw. billboardy).

Fotomodelka zostaje przygotowana przed sesją przez stylistów, następnie fotograf wykonuje zdjęcia, dając modelce wskazówki i uwagi dotyczące jej zachowania przed obiektywem. Modelka musi realizować powierzone jej zadanie, co często wymaga powtarzania często tych samych gestów lub ruchów ciała. Wykorzystując swoje uzdolnienia aktorskie, stara się wyglądać naturalnie, tak aby wybrane, najlepsze zdjęcia z sesji fotograficznej spełniły swoją rolę i zainteresowały późniejszych odbiorców. Fotomodelka pracuje również dla fotografików zajmujących się fotografią artystyczną, a takżepodczas sesji zdjęciowych mody. Prezentuje wtedy wybrane przez stylistów i producentów stroje a zdjęcia zrealizowane podczas takiej sesji publikowane są jednorazowo w pismachspecjalistycznych lub w pismach dla kobiet.

Modelki występują również w filmach reklamowych. Stosując się do scenariusza i wskazówek reżysera odgrywają na planie filmowym powierzone role. Filmy reklamowe docierają do odbiorców poprzez TV, kino i kasety video.

Modelki zwane hostessami uczestniczą w promowaniu produktów poprzez bezpośrednie kontakty z ludźmi na targach handlowych, konferencjach prasowych i spotkaniach producentów z klientami. Hostessy informują o zaletach promowanych produktów, rozdają materiały promocyjne, czyli ulotki, foldery lub próbki produktów. W miły i uprzejmy sposób zapraszają w sklepach do degustacji promowanych artykułów spożywczych, bądź też zachęcają do ich zakupu. Podczas imprez promocyjnych, koncertów i widowisk hostessy opiekują się zaproszonymi gośćmi, udzielają informacji. Są łącznikami między gośćmi a organizatorami imprezy. Często muszą porozumiewać się w języku obcym- najczęściej w języku angielskim.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę